Hintli Varun'dan Türklere 15 milyar dolarlık açık çek

15 milyar doları bulan altyapı ve inşaat projeleri için ortak arayan Hindistan'ın önde gelen altyapı ve mühendislik firmalarından Varun Earthtech, tecrübeli Türk şirketleri ile ortaklık peşine düştü

Hindistan'ın önde gelen mühendislik ve alt yapı şirketlerinden Varun Earthtech Limited, Hindistan'da 15 milyar doları bulan potansiyel müteahhitlik projerelerine ortak bulmak için Türkiye'ye geldi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) davetlisi olarak Türk şirketlerle ikili görüşmeler gerçekleştiren Varun Earthtech Limited CEO'su Amanullah, ulaşım, müteahhitlik, su boru hatları, petrol ve doğal gaz boru hatları alanlarındaki altyapı projeleri için üç gün boyunca yaklaşık 20 Türk şirketle görüşecek. Türk şirketlerinin Hindistan pazarına hazırlıklı olup olmadığını görmek için Türkiye'de görüşmeler gerçekleştirdiğini söyleyen Amanullah, "Şirketlerimizle ortaklık gerçekleştirecek altyapı projelerini üstlenecek partner arıyoruz. Hindistan'da şuan itibariyle 10-15 milyar dolarlık hali hazırda yapılmayı bekleyen aktif projeler mevcut. Türklerin ilk etapta projelerin yüzde 10'unu teşkil eden 1 buçuk milyar dolarlık payı alması bile başarı. O yüzden kendi alanında lider ve yurtdışı tecrübesi olan Türk şirketleri ile ilgileniyoruz" dedi.

'İNŞAAT FİRMASI ARIYORUZ'
Alt yapı şirketlerinin inşaat, finans ve proje yönetimi olmak üzere üç alanda faaliyet gösterdiğini belirten Amanullah, "Finans ve proje yönetimi konusunda kendimize güveniyoruz. Biz, Hindistan'a gelip inşaat yapacak firmalar arıyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN