Risk iştahı arttı, sessizliğini bozan dolar 1.50 TL'yi zorladı

Mayıs ayından bu yana 1.52-1.57 aralığında sessizce ilerleyen dolar hızla gerilemeye başladı. Uzmanlar, global piyasalarda artan risk iştahı ile kurun 1.47'ye kadar gerileyebileceğini öngörüyor

ABD şirketler karlarının beklentilerden iyi gelmesi borsaları coştururken dolar dünyada hızla değer kaybediyor. Artan risk iştahı ile güvenli limanlardan çıkan para daha riskli yatırım araçlarına yöneliyor. Petrol, altın ve emtia fiyaları da borsalar gibi yükselişe geçti. Tüm bu gelişmeler doların dünyada değer kaybetmesine yol açıyor. Dünyada dolar talebini ölçen Dolar Endeksi, 79'un altına geriledi. Yurt dışındaki gelişmeler, aylardır dar bir aralıkta hareket eden Dolar/TL kurunu da hareketlendirdi. Bankalararası piyayasada kur 1.5050'ye kadar geriledi.

DÜŞÜŞ SÜRER

Uzmanlar kurun çok önemli bir seviyeyi kırdığını ve düşüşün sürebileceğini belirtiyor. "Kurun 1.51'in altına gelmesi çok önemliydi" diyen ABank Döviz Masası Müdürü Sevgi Aytekin, "Doların, yurtdışındaki olumlu havanın devam ile birlikte 1.48'e kadar geriler" tahmininde bulundu. ING Bank Döviz Masası Müdürü Özlem İmren ise "Genel olarak yurtdışındaki havanın gelişmekte olan piyasalara etkisi bu. Lokal para birimlerinde güçlenme var. Dolar/TL'ye özgü bir hareket değil" değerlendirmesini yaparken, olumlu havanın bir-iki gün daha devam etmesi halinde 1.50 desteğinin aşılabileceğini beklediğini de aktardı. İmren, "IMF haberi olmadan da ben 1.50'nin altına doğru bir gevşeme bekliyorum" diye konuştu.

RUBLE HAYATA DÖNDÜ

Dolar diğer para birimleri karşısındaki değer kaybı daha sert oldu. Örneğin, geçen hafta hızla değer kaybeden Rus Rublesi sakinleşti. Dolar runle karşısında yüzde 2.5, Polonya Zilotisi kaşısında yüzde 1.8, Macaristan Forintisi karşısında yüzde 1.59, Güney Afrika Randı karşısında yüzde 1.34 ve Brezilya Reali karşısında yüzde 1.17 değer kaybetti. Doların değer kaybetmesi ve artan risk iştahı ile Brent Petrol 66 doları geçerken altın fiyatları 952 doları geçti.

BİZE ULAŞIN