Akaryakıt dağıtıcıları EPDK'ya dava açtı

PETDER Başkanı Muammer Ekim, akaryakıt fiyatı için EPDK'nın tavan uygulaması kararına karşı en az 3 dağıtım şirketinin Danıştay'da dava açtığını söyledi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) akaryakıt sektörüne tavan fiyat uygulaması kararı yargıya taşındı. Petrol Sanayicileri Derneği (PETDER)Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ekim, bazı şirketlerin kararla ilgili olarak Danıştay'a dava açtıklarını bildirdi. Hangi şirketlerin dava açtığını belirtmeyen Ekim, en az 3 şirketin Danıştay'a başvurduğunu dile getirdi. Ekim, PETDER'in ayrı dava açıp açmama konusunun ise hukukçularla değerlendirilmekte olduğunu kaydetti. Akaryakıt fiyatlarına müdahale ve ÖTV zammı ile birlikte tüketimin baskılanacağını, kaçakçılığın özendirileceğini belirten PETDER Başkanı "Bunlara rağmen ben yine de devletin vergi gelirlerinde bir artış olacağını bekliyorum" diye konuştu.

1 SATIR FORMÜL YETMEZ

Ticaretin çok kompleks bir iş olduğunu ve birçok parametresi ve değişkeni olduğunu ifade eden Ekim, "EPDK aldığı kararla bunu bir satırlık bir formüle indirgemek istedi. Ticaret 1 satırlık bir formüle indirgenemez. İndirgenirse bu serbest piyasa olmaz" dedi. Bu hafta içinde Enerji Bakanı ile görüşmek için bir randevu talebinde de bulunduklarını belirten Ekim, bir soru üzerine Maliye Bakanı ile bir görüşme talepleri bulunmadığını ifade etti. Sunumunda EPDK'nın tavan fiyat kararını baştan sona eleştiren Muammer Ekim, kararın son 5 yılda petrol sektörü üzerinden oluşturulan serbest piyasa yaklaşımına olan güveni temelden sarstığını ifade etti.

PİYASA DEMOKRASİ GİBİ

2005 yılındaki serbestleşme kararının ardından petrol sektörünün ilave olarak toplam 33 milyar TL'lik bir vergi geliri sağladığını ve bugün itibariyle dolaylı olarak yıllık 35 milyar TL'lik bir vergi gelirinin sektör üzerinden sağlandığını ifade eden Ekim, "Kanunun getirdiği serbest piyasa ortamında 2005 yılından bu yana sektörde yatırım için 10 milyar dolarlık bir hareket de yaratılmış oldu" diye konuştu. PETDER Başkanı Ekim, alınan bu kararın şirketlerin bundan sonraki yatırım kararları üzerinde de büyük bir etkisi olacağına vurgu yaparak, "Serbest piyasaya müdahale demokrasiye müdahale gibidir. Demokrasi kesintiye uğradığı zaman bunun zararlarını hep beraber yaşıyoruz. Serbest piyasa içinde yanlış uygulama yapanlara müdahale etmenin yolu tavan fiyat belirlemek değildir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN