Bernanke'den enflasyonu önleyecek 4'lü çıkış planı

ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke, ilk kez kriz sonrasında uygulayacakları politikaları açıkladı. Bernanke enflasyonun yükselmesini nasıl engelleyeceklerini 4 maddede özetledi

ABD'de krizden sonraki yol haritası tartışılmaya başlandı. Ekonomik toparlanma başladı mı, tartışmaları süredursun ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke enflasyona yakalanmadan nasıl ilerleyeceklerine yönelik yol haritasını çizdi. Fed, krizin patlak vermesi ile birlikte piyasalara para pompalamış, faizleri hızla sıfıra çekmiş ve son olarak uzun vadeli tahvil alımı gerçekleştirmişti. Para basarak krizin ateşini söndürmeye çalışan Fed'in bilançosu Kasım'da 1 trilyon dolar büyüyerek 2 trilyon doları aşmıştı. Tüm bu genişlemeci para politikalarından ne zaman ve nasıl çıkılacağı merak ediliyordu. Fed Başkanı, sıkılaştırılmış para politikalarına ne zaman geçileceğini açıkladı ama bunun uzun sürebileceğine yönelik ipuçları verdi. Hangi araçlarla piyasadaki fazla parayı çekebileceklerini ise 4 maddede özetledi. İşte Fed Başkanı'nın "Çıkış Stratejimiz" adını verdiği önlemler: Fed, kasasındaki menkul kıymetleri, sonra daha yüksek fiyattan almayı taahhüt ederek satabilir. Hazine tahvil ihraç edebilir ve buradan sağladığı geliri Fed'de mevduat olarak tutabilir. Finansal kuruluşların Fed'de tuttukları mevduata faiz ödenebilir. Fed daha önce aldığı uzun vadeli tahvilleri satarak piyasadaki fazla parayı çekebilir

'2 YIL ENFLASYON YOK'
Wall Street Gazetesi'ne makale yazan Ben Bernanke, bugüne kadar aldıkları önlemleri sıraladıktan sonra bu önlemlerin krizin şiddetini yumuşattığını belirtti. Bernanke, kendisi ve meslektaşlarının mevcut gevşek para politikalarının uzun süre uygulanması gerektiğine inandıklarını açıkladı. Böylece, Fed'in faiz artırımlarına erken başlayabileceği endişelerine de son verdi. Bernanke, makalesinde hiperenflasyon endişelerini de gidermeyi amaçladı. Çıkış stratejisini açıklayan Bernanke, "Zamanı geldiğinde elimizdeki araçların fazla likiditeyi çekmeye yeterli olduğuna inanıyoruz" açıklamasını yaptı. Bernanke, Kongre'de yaptığı sunumda ise 2 yıl daha enflasyon tehlikesi görmediklerini belirtti. Bernanke, işsizliğin yıl sonunda zirve yapacağını söyledi.

'ABD ekonomisinde iyileşme var'
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Kongre'de yaptığı konuşmada ayrıca şunlara dikkat çekti: 3 Finansal piyasalarda oluşan daha iyi koşullara ekonomik görünümdeki iyileşme eşlik ediyor. 3 Fed koşullar elverdiğinde piyasaya sürülen yüksek oranlı likiditeyi çekmenin yollarını araştırıyor. 3 Federal Açık Piyasa Kurulu (FOMC), uzunca bir süre para politikasında rahat duruşun uygun olacağı görüşünde. 3 Canlandırma paketlerinin gelecekte enflasyonda artışa neden olma riskine karşı, finansal krize ve resesyona karşı aldığımız olağanüstü politika önlemleri, ihtiyaç duyuldukça yumuşak ve zamanı iyi ayarlanmış şekilde kaldırılabilir.


İşte Fed'in enflasyondan 'kaçış' stratejisi:
Fed, kasasındaki menkul kıymetleri, sonra daha yüksek fiyattan almayı taahhüt ederek satabilir (Yüksek miktarlı ters repo).

Hazine tahvil ihraç edebilir ve buradan sağladığı geliri Fed'de mevduat olarak tutabilir.

Finansal kuruluşların Fed'de tuttukları mevduata faiz ödenebilir.

Fed daha önce aldığı uzun vadeli tahvilleri satarak piyasadaki fazla parayı çekebilir.

BİZE ULAŞIN