Memur hediye çeki için bastıracak

Kamuda çalışan 2 milyonu aşkın memurun 2010 yılı ücret artışları için toplu pazarlık dönemi 15 Ağustos'ta başlayacak Memur Sen, doğum izninin baba için 5 güne çıkarılması ve alışveriş çeki ile sicil notuna itiraz hakkı talebinde bulunacak

Toplam 2 milyon kamu çalışanını ilgilendiren toplu görüşmeler 15 Ağustos'ta başlıyor. Maliye'nin 2010 yılı memur ücretlerine yüzde 5.5 artış planına tepki gösteren memurlar, pazarlık masasına ilginç taleplerle oturacak. Memurlar, yeni doğan bebeğin bakımını tek başına üstlenmek zorunda kalan eşlerinin yükünü hafifletmek için 3 günlük doğum izninin 5'e çıkarılmasını, alışveriş çeki verilmesini ve olumsuz sicil notuna itiraz hakkı isteyecek.

% 5.5 ZAMMA İMZA ATMAYIZ

Hükümet, ücretlerine yüzde 8.5 zam yaptığı işçinin ardından şimdi de memurla masaya oturmaya hazırlanıyor. Toplu görüşmeler bu yıl ilk kez Memur-Sen başkanlığında yürütülecek. Maliye, 2010 yılı için memur ücretlerine en fazla yüzde 5.5 zam yapabileceğini açıkladı. Maliye'nin 6 aylık dönemler halinde toplam yüzde 5.5 zam planına göre, en düşük memur ücreti 60 lira zam görecek. Aile ve çocuk yardımıyla birlikte en düşük memurun ücreti de bin 278 lira olacak. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise böyle bir teklife imza atmayacaklarını söyledi. Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar da, krize karşı açıklanan paketlerin dar gelirliye yansımadığını ifade ederek, "Çalışanları desteklemek için vergi indirimi, alışveriş çeki istiyoruz. Eğitim, sağlık ve güvenlik alanlarında da kamuya yeni personel alınmalı" diye konuştu.

EMEKLİYE YANSIMALI

Memurun mutfağındaki enflasyonun çok daha yüksek olduğunu belirten Kaçar, "Enflasyon oranında bir artış yeterli değil. Ek ödemelerde düzeltme yapıldı ancak emeklilere yansımadı. Emeklilere de yansımasını isteyeceğiz" dedi. Memurlar, görüşmelerde kamuoyunda tartışmalara neden olan, "tam gün yasası"na ilişkin çekincelerini de dile getirecek. Meclis'ten çıkan yasanın destek verdikleri tasarı olmadığını belirten Memur Sen Genel Sekreteri Mahmut Kaçar, şu değerlendirmede bulundu: "Yasa ile çalışma koşulları yeniden düzenlendi. Ücretlerdeki tavan artışı emekliliğe de yansıyacaktı. Ancak ihtiyacımıza veren bir yasa olmadı. Tam gün yasası ve sözleşmeli personel konusundaki itirazlarımızı da dile getireceğiz."

BİZE ULAŞIN