Yoksula 'Yan gel yat, devlet yardımını kap' dönemi bitti!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, yaklaşık 4 milyon yoksulun yararlandığı para, kömür ve gıda yardımının sürdürülmesini işsizlik kaydı yaptırma şartına bağladı. İŞKUR'a kaydı bulunmayana yardım kesilecek

Halk arasında Fak-Fuk-Fon olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, istismarlara da yol açan yoksullara yardım için yeni şartlar getirdi. Fondan yararlananlar, bundan böyle para, kömür ve gıda yardımının sürmesi için İş Kurumu'na (İŞKUR) işsizlik kaydı yaptıracak. Kayıt yaptıranlar, yardım almaya devam ederken, kaydı bulunmayanlara verilen maaş, kömür ve gıda kesilecek. Yardımların daha seri ve yaygın bir biçimde yürütülmesini hedefleyen uygulamayla iş arayanlara ileride mesleki eğitimlere katılma şartı getirileceği belirtiliyor.

İŞ ARAMAYA ZORLAYACAK
Şu anda yardım alanları iş aramaya zorlayan düzenlemeyle 'vatandaşa balık yeme yerine balık tutma' öğretilecek. Yetkililer, "Bu sayede 'yan gel yat, devletten yardımı kap' dönemi bitecek" dedi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yardımlardan 3 milyon 948 bin kişi faydalanıyor. Nüfusun yüzde 6'sına denk gelen bu rakama proje bazlı destek verilen 56 bin aile eklenince rakam 4 milyona ulaşıyor. 2 milyon 84 bin aileye ise kömür yardımı yapılıyor. Devletin benzer şekilde yardımlarda bulunan pek çok kurum ve kuruluşu var. Ancak bunlar arasında eşgüdüm söz konusu değil. Bu çerçevede söz konusu yardımlara çeki düzen verilmesi, sistemin gözden geçirilmesi ve ıslah edilmesi amacıyla Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın üzerinde çalıştığı proje hayata geçirildi. Türkiye İş Kurumu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol yürürlüğe girdi. İki kurum arasındaki anlaşmayla elektronik sistemler birleştirildi. Artık, her iki kurum birbirlerindeki kayıtlı vatandaşları görebiliyor. Vatandaşlık numarası üzerinden yapılan kayıt sayesinde, devletin herhangi bir kurumundan yardım alan kişi, bir diğerinde de varsa bloke ediliyor. Bir kişinin birden fazla kurum ve kuruluştan yardım almasını önleyen projeyle aynı zamanda Türkiye'nin yoksulluk haritası da çıkarılıyor.

5 yılda 684 milyon lira dağıtıldı


2003-2008 yılları arasında 683,7 milyon TL gıda yardımı yapıldı. Geçen yıl boyunca yapılan yardım 213.7 milyon liraya ulaştı.
2008 yılında 2 milyon kişiye 1.7 milyon ton kömür dağıtıldı.
Eski evlerde yaşayan 27 bin 906 muhtaç vatandaşa 40 milyon lira kaynak aktarıldı.
Bin 966 özürlüye 2,7 milyon lira verildi. Yaşlı, özürlü, kimsesiz ve muhtaç vatandaşlara 1.4 milyon lira sıcak yemek desteği sağlandı.
İlköğretimve lisede okuyan fakir öğrencilere geçen yıl 94.9 milyon TL yardım yapıldı.

25 bin 933 özürlü öğrencinin okullara ücretsiz taşınması için 30.3 milyon TL destek sağlandı. İhtiyaç sahibi 692 bin ilköğretim öğrencisine öğle yemeği yedirebilmek için 167 milyon lira harcandı.
Ailelerin memnuniyetle karşıladığı ücretsiz kitap dağıtımı için 952.6 milyon TL kaynak kullanıldı.

BİZE ULAŞIN