İSO 500'DEN KISA KISA

Sanayinin krizi olma riski var
İSO500 Büyük Sanayi Kuruluşu verilerini değerlendiren İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, krizin reel sektöre sıçramasının önlenmesini istedi. Üretimden karlılığın, katma değerin düştüğünü belirten Küçük, "2009'un rakamları maalesef 2008'i aratır nitelikte olacak. Sektörlerin canlanması için vergi indirimine gidilmeli' dedi.

2001'DEN SONRAKİ EN KÖTÜ KRİZ

Dikkatlerin ekonomide olmasını isteyen Küçük, ''Şimdi bu maalesef bizim krizimiz haline gelebilme riskini taşıyor. Özellikle reel sektör açısından baktığımız zaman. Türk sanayisinde çok ciddi bir sıkıntı var. Bunu görebilmemiz lazım" dedi. Krizden en çok etkilenenin Türk sanayisi, reel sektör olduğunu vurgulayan Küçük, "Maalesef 2008 yılı rakamları ilk 500 için, -ki ikinci 500'de de bunun böyle olacağı gözüküyor- Türk sanayisi için zor bir yıl olmuştur. Araştırma sonuçları 2001 sonrası dönemin en olumsuz yılı olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Hayret ettirecek tablo değil, bugünler de geçer
İSOmeclis toplantısına katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sanayideki tablonun kendisini şaşırtmadığını ifade ederek, şöyle dedi: "Ortaya çıkan tablo -bir laf söylersem bana kızmayın ama- beni hayret ettirecek bir durumda değil. Aşağı yukarı tahmin ettiğim, konjonktürel gelişmelerin çıkardığı bir tablo.Türk sanayisi çok krizler gördü. Bugünler de geçer."

'500'ün cirosunun 5'te 1'i Koç şirketlerinden
500 BÜYÜK Sanayi Kuruluşu araştırmasında ilk 10 içinde, TÜPRAŞ, Ford Otomotiv, TOFAŞ, Arçelik ve Aygaz şirketleri ile yer alan Koç Topluluğu'nun, 14 şirketi ile ciro, kar, ihracat ve çalışan sayısı olarak Türkiye'nin en büyük sanayi grubu olma başarısını sürdürdüğü bildirildi. Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu, daralmaya rağmen listedeki Koç şirketlerinin 49,9 milyar lira ile 500 Büyük'ün cirosunun yüzde 21'ini, 1.6 milyar lira karla özel sektörün yüzde 16'sını temsil ettiğini belirtti.

'Elektrikte kârlılık övünülecek şey değil'
MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik, sanayicinin omuzlarındaki yüklerin hafifletilmesini istedi. Özçelik, "Enerji şirketlerinin karlılıkta en önde olması aslında övünülecek bir durum değil bizce. Sanayi olarak dünyanın en pahalı elektiriğini kullanıyoruz. Çalışanların sigorta primlerinde ağır yükler altındayız. Bunlar da konuşulmalı" dedi.

BİZE ULAŞIN