106 genç işadamından 51 milyar dolarlık voltran

Şirketlerinin cirosu 51 milyar doları bulan 106 genç işadamı takımı, İSGİD çatısı altında birbirleriyle ticaret yapacak. İşadamları bir yandan da girişim fikirlerine destek verecek

Tekstilci, havacı, otomotivci, teknolojici, mobilyacı, perakendeci... Bu listeye pek çok sektör eklenebilir. Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu'nun (TÜGİK) 66. derneği olarak kurulan İstanbul Genç Girişimciler Derneği (İSGİD) 106 genç işadamının katılımıyla faaliyetlerine başladı. Aralarında Boydak Grubu'ndan Sami Boydak, Atlasjet'ten Murat Ersoy, Aydınlı Grup'tan Ömer Faruk Kavurmacı, Kütahya Porselen'den Erkan ve Nuri Güral, Hatemoğlu'ndan Efsane Bozkurt gibi isimlerin bulunduğu derneğe, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç da dışarıdan destek veriyor. Derneğe üye işadamlarının şirketlerinin toplam cirosu 51 milyar doları, sağladıkları istihdam da 123 bini geçiyor. "Koç da dahil edilirse bu rakam 100 milyar doları da geçiyor" diyor Genel Sekreter Zekeriya Avşar.

BİRBİRİYLE TİCARET YAPILACAK

Derneğin amacı üyelerarasındaki ticareti artırmak. Zekeriya Avşar, ilk etapta üyelerin kendi içlerinde bir ticaret yapacaklarını dile getiriyor. Yani genç işadamları ihtiyaçları olan bütün ticareti kendi aralarında kurdukları bir örgütlenmeyle daha avantajlı, hızlı ve büyük hacimli olarak gerçekleştirecekler. Salt amaç sadece ticaret değil. İşadamları ticaretin yanında bir yandan da kendilerine gelen girişim projelerini değerlendirip aralarından uygulanabilir ve verimli olanlarına maddi ve manevi destek verecek. Maddi destek 51 milyar dolarlık dernekten projelere gereken paranın aktarılması şeklinde olacak. Manevi destek ise işadamlarının sahip olduğu iş bağlantılarından girişimcinin de yararlanması şeklinde olacak. İSGİD Yönetim Kurulu Başkanı ve Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Güral, "Genç girişimciler olarak bir sinerji platformu yaratmayı hedefliyoruz. Oluşturduğumuz sinerjiyle ticari faaliyetimizi artırmayı, etki alanlarını genişletmeyi amaçlıyoruz" diyor. Güral, hiçbir siyasi bağlantıya girmeden, din, dil, ırk, mezhep ve meslek ayrımı gözetmeden girişimci olan herkesi aralarında görmek istediklerini ifade ediyor.

BİZE ULAŞIN