Dolar 1.47'ye indi, ihracatçı kurda isyan bayrağını çekti

Dolardaki hızlı gerileme üzerine ihracatçılar Merkez Bankası'ndan, kurlara alım yönünde acilen müdahale etmesini istedi. TİM Başkanı Büyükekşi, "Dolar 1.50'nin altına düşürülmemeli" dedi

İhracatçılar, Merkez Bankası'nı göreve çağırdı. Doların son 2 gün içinde 1.50 TL'nin aşağı inmesi ve dün Ekim 2008'deki 1.47 TL seviyesine gerilemesi, ihracat kurumunun çatı örgütü ve ihracatçıları alarma geçirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, doların daha da aşağı düşmemesi için Merkez Bankası'nın mutlaka piyasadan bir miktar döviz alması gerektiğini belirtti.

İSTİKRAR İÇİN MÜDAHALE
ORKA Grup Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, daha önce Merkez Bankası'nın kura müdahalelerde bulunduğunu anımsatarak, yeniden bunu yapabileceğini söyledi. Orakçıoğlu, Merkez Bankası'nın spekülatif hareketlere karşı müdahalede bulunmasını istedi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi de, "Merkez Bankası Türk ekonomisini düşünüyorsa acilen kura müdahale etmeli" çağrısında bulundu. TİM Başkanı Büyükekşi, Merkez Bankası'nın yeni bir para politikası uygulaması gerektiğini söyledi. Kurun üzerine baskı yaparak enflasyonun yüzde 50'lerden 10'lara düştüğüne işaret eden Mehmet Büyükekşi, "Faiz düşüşünü zaten destekliyoruz ama para politikası çalışması yapılmalı. Merkez Bankası nasıl dolar kuru 1.7 TL olduğunda -her ne kadar paritiye dayalı bile olsa- mühadahale ettiyse de yine müdahale edip döviz alımı yapması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

BEKLENTİ 1.55-1.60 TL ARASI

Türkiye'nin bugüne kadar düşük kurdan zarar gördüğünü vurgulayan Mehmet Büyükekşi, olması gereken dolar kurunu da şöyle dile getirdi: "Dolar kuru kesinlikle 1.50 TL'nin altına inmemeli. Beklentimiz 1.55-1.60 aralığıydı. 1.50-1.55 arasında sesimizi çıkarmıyorduk, volatilite azalmıştı. Son günlerdeki düşü parite ağırlıklı bile olsa bizi rahatsız ediyor. İhracat zaten düşüyor. İhracatçının ayakta kalması için son derece sıkıntılı bir dönem. Merkez Bankası piyasası refuel etmeli."

GÖRÜŞLER
Ekonomi için acil müdahale şart

ASIL mesele Türk Lirası'nın değer kazanması. Merkez Bankası (MB) Türk ekonomisini düşünüyorsa acilen kura müdahale etmeli. Daha önce yüzde 11'den yüzde 9'a düşürülen Munzam Mevduat karşılığı oranının yeniden yüzde 11'e çıkarılması gerekiyor. MB'nin elinde 2.5 milyar dolarlık bir karşılık olması gerekiyor. Bu kur dengesizliğinin önüne biraz olsun geçebilir. İthalat için kur düşüşü bir avantaj yaratmaz çünkü her 1000 dolarlık ithalat 100 kişinin işini kaybetmesine neden olur, Uzakdoğu'nun elini güçlendirir.

İniş çıkışta iş yapmak riskli
DENGELİ bir piyasaya ihtiyacımız var. Kurdaki keskin iniş çıkışlar uluslararası piyasalarda iş yapmayı riski hale getiriyor. Zaten rekabet sıkıntısı yüzünden ciddi ivme kaybettik. Bu olumsuzlukların üstüne bir de kur eklendiğinde çok ciddi zarar görüyoruz. Piyasaların istikrarlı hale getirilmesi için bir müdahale daha yerinde olacaktır.

1.50 herkes için makul bir seviye

ASLOLAN piyasada dalgalanma olmaması. Dolar kurunda 1.50 TL herkes için makul bir seviye. Özellikle işçilik ücretleri TL üzerinden olduğu için bu ihracatçıya ciddi bir maliyet yaratıyor. İhracatta ara mal ve hammadde ithalat ağırlıklı ancak bu bir avantaj değil. Çünkü kurdaki düşüş daha fazla ithalata teşvik ediyor bu da cari açığı artırıyor.

BİZE ULAŞIN