Maliye, Doğan TV Holding'deki ihtiyati haczi % 53.9'a çıkardı

Halkalı Vergi Dairesi, Doğan Yayın Holding'in 914.8 milyon liralık vergi cezasının teminatına karşılık Doğan TV Holding hisselerine ek ihtiyati haciz uyguladı. Hisselerdeki haciz oranı % 53.9'a yükseldi

Doğan Yayın Holding'in toplam 914.82 milyon TL'lik iki vergi cezası için Doğan TV Holding hisselerine ek ihtiyati haciz tesis edildi. Doğan Yayın Holding'in Koordinatör Murat Doğu ve Yönetim Kurulu Üyesi Soner Gedik'in imzalarıyla Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamasında, söz konusu ek ihtiyati hacizle, üzerinde ihtiyati haciz işlemi tesis edilen hisse senetlerinin Doğan TV Holding'e sermayesine oranının yüzde 53.93 olduğu kaydedildi. Daha önceki oran yüzde 45.4'tü.

DOĞAN NEFES ALDI

Halkalı Vergi Dairesi, ek ihtiyati haciz işlemine karşılık, şirketin ihtiyati haciz kapsamındaki banka mevduatlarını serbest bıraktı. Mevduatın yanı sıra , Merkezi Kayıt Kuruluşu ve aracı kurumlar nezdindeki Hürriyet Gazetecilik, Doğan Gazetecilik, Doğan Burda hisseleri, Kanal D ve Star markası hakları ile hava ve kara taşıtları üzerindeki ihtiyati haciz de kaldırıldı. Halkalı Vergi Dairesi, Doğan Yayın Holding'in vergi borcuna karşılık daha önce de şirketin iştiraklerinden Hürriyet Gazetecilik'in sermayesinin yüzde 66.56'sını, Doğan Gazetecilik sermayesinin yüzde 70.76'sını, Doğan Burda Dergi Yayıncılık'ın sermayesinin yüzde 44.89'unu ve Doğan TV Holding sermayesinin yüzde 45.40'ını temsil eden hisse senetleri üzerinde ihtiyati haciz işlemi tesis etmişti. Uzmanlara göre Doğan TV Holding hisseleri üzerindeki ihtiyati haciz oranının yüzde 53'ün üzerine çıkarılması, olası bir sorunda Doğan Yayın'ın buradaki hakim ortaklığının tehlikeye sokabilecek.

Teminat mektubu verilecek
DOĞAN Yayın Holding'ten yapılan açıklamada hakim ortak olan Doğan Şirketler Grubu Holding adına Halkalı Vergi Dairesi lehine 405 bin lira tutarında kati ve süresiz banka teminat mektubu verileceği belirtildi. Daha önce İstanbul Beyoğlu'ndaki 11 adet bağımsız bölümü içeren iş merkezi teminat olarak gösterilmişti.


BİZE ULAŞIN