Tek katsayı uygulamasına TÜSİAD ve Koç'tan tepki

Üniversiteye girişte tek katsayı uygulaması ile ilgili Koç, "Üzerinde çalışılmalı" derken TÜSİAD, "İmam hatip tartışmalarını artırır" dedi

'MESLEK Lisesi Memleket Meselesi' kampanyasıyla ön plana çıkan Koç Holding mesleki eğitim meselesinin, katsayı konusundan çok daha derin ve bütünsel çalışmaları fazlasıyla hak eden bir mesele olduğunu bildirdi. Holding tarafından yapılan yazılı açıklamada, mesleki eğitim konusunun uzun yıllardır politik tartışmalara konu edilmesinin, Türkiye için talihsizlik olduğu vurgulandı. Bu konuda yapılacak tüm girişimlerin ortak bir amaç çerçevesinde yapılması gerektiğine işaret edilen açıklamada, "Bu ortak amaç mesleki ve teknik eğitimin niteliğini artırarak, ülkemizi uluslararası alanda rekabetçi, dinamik, bilgiye dayanan sürdürülebilir ekonomik büyümeye sahip bir güç haline getirmek olmalıdır'' denildi.

TARTIŞMALARI ARTIRIR

TÜSİAD ise, yüksek öğretime girişte katsayı ile ilgili değişikliğin mesleki eğitimin sorunlarını çözmeyeceğini, istihdamın gelişmesine ve işsizlikle mücadeleye de hizmet etmeyeceğini bildirdi. TÜSİAD tarafından yapılan açıklamada, "Yönlendirici düzenlemenin nasıl ve ne kapsamda olması gerektiği, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'ün ortak çalışması ve sivil toplum örgütleri dahil eğitim camiasının katkılarıyla belirlenmelidir" denildi. Açıklamada, yüksek öğretime girişte katsayı uygulamasının, imam hatip liseleri ile ilgili de yoğun tartışmalara yol açtığı, hatta bu konunun mesleki ve teknik eğitim reformunu zaman zaman gölgede bıraktığı ifade edilen açıklamada, İmam hatip liselerinin din görevlisi yetiştirmek üzere tasarlandığı ancak zamanla kuruluş amacından uzaklaştığı savunuldu.

BİZE ULAŞIN