Borsa vitesi büyüterek çıktı 5 ayda yüzde 70 kazandırdı

İMKB, dünya piyasalarının dip yaptığı 9 Mart'tan bu yana soluksuz yükseliyor. Krizin yaralarını saran Borsa, 9 Mart'tan bu yana yüzde 70, yılbaşından bu yana ise yüzde 47 yükseldi

ABD'li şirketler beklenenin üzerinde kar açıklıyor. Her şirket bilançosu açıklandıkça dünya piyasaları coşuyor. Aslında karlılıkların beklentilerden yüksek çıkması, yüksek faaliyet karlarından kaynaklanmıyor. Analistler, şirketlerin aşırı maliyet kısıcı önlemler alması nedeniyle karlılıklarda artış yaşandığına dikkat çekiyor. Ancak, karlar yine de beklentilerin üzerinde ve düşmekten yorulmuş borsaların kulağı kötü haber duymak istemiyor.

RALLİ VİTES BÜYÜTTÜ

Borsalar 9 Mart'ta başladıkları ralliye bu hafta vites büyüterek devam etti. ABD Dow Jones endeksi bu yıl ilk kez 9 bin seviyesini geçti. ABD borsalarının haftalık getirisi yüzde 4'e yaklaştı. Avrupa Borsalarının haftalık kazancı ise yüzde 5'i aştı. Dünya piyasalarında artan risk alma iştahı ile İMKB d e coştu. İMKB 100 endeksi haftalık bazda yüzde 4.7 yükseldi. Endeksin yılbaşından bu yana getirisi yüzde 47, 9 Mart'tan bu yana getirisi yüzde 70 oldu. Borsa çıkarken, aylardır 1.52-1.57 aralığına sıkışan dolar bu hafta sessizliğini bozdu ve 1.47'li rakamları gördü. Haftanın son işlem günüde düşüş hız keserken, kur 1.48 seviyesine çıktı. Tahvilfaizindeki düşüş yüzde 11.48'de takıldı.

Para bu kez güvenli limanlardan kaçtı
ARTAN risk iştahı ile borsalar yükselirken para güvenli limanlardan çıkıyor, dolar değer kaybediyor. Polonyo Zilotisi bu hafta dolara karşı yüzde 3.70 değer kazandı. Çalkantılı günlerin ardından Rus Rublesi yüzde 2.5, Brezilya Reali yüzde 1.35 değer kazandı. Dolar talebini ölçen Dolar Endeksi de 79 seviyesinin altına indi.

BİZE ULAŞIN