Kriz günlüğü

Zapatero'dan turizmciye 1 milyar euroluk cansuyu
TÜRKİYE'NİN turizmde rekabet ettiği ülkelerden İspanya'da hükümet, turizm sektörünü desteklemek için hazırlanan 1 milyar euroluk yardım planını onayladı. Bakanlar kurulunda turizmle ilgili özel bir toplantı yapan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, hükümetin, ülkeye önemli döviz girdisi sağlayan turizm sektörüne 1 milyar euro tutarındaki yardım planını onayladığını söyledi. Zapatero, planın, turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, tesislerini yenilemesine yardımcı olması amacıyla 500 milyon euro tutarındaki kredi paketini kapsadığını belirtti. Zapatero turizm sektörünün 2 milyon kişiye istihdam sağladığını hatırlattı.

İlk 6 ayda 29 milyar $'lık rüşvet davası açıldı
YILDA 200 milyar dolarlık rüşvet çarkının döndüğü tahmin edilen Rusya'da yılın ilk 6 ayında 29 milyar dolarlık rüşvet davası açıldı. Rusya Başsavcılığı Araştırma Komisyonu Başkanı Aleksander Bastrukin, 2009'un ilk yarısında toplam değeri 896 milyar ruble (29 milyar dolar) olan 12 ayrı rüşvet dosyasının mahkeme önüne konduğunu açıkladı. Bastrukin, rüşvet dosyalarında suçlananlar arasında İçişleri Bakanlığı üst düzey bürokratları, Federal Gümrük Ajansı, maliye yetkilileri, hakim ve savcılarla yerel idari yöneticilerin bulunduğunu söyledi.

Kanada şampanya patlatmaya hazırlanıyor

KANADA Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ekonomideki durgunluğun bittiğini söyledi. Başkan Carney, resesyondaki Kanada ekonomisinin, yılın ilk çeyreğinde yakaladığı yüzde 1.3'lük canlanma ve gelişmeyi sürdürdüğünü kaydetti. İşsizlik göstergelerinin yükselmeye devam ettiğini de ifade eden Carney "Biz, Kanada ve küresel ekonomiyi kurtarma ve iyileştirme rotamızda ilerlemeye devam ediyoruz. Düzelme, bu yılın sonuna doğru hızlanacak ve 2010'un ilk çeyreğinde yüzde 4 ile patlama yapacak" diye konuştu. Kanada'nın önde gelen ekonomistleri ise "Henüz şampanya patlatmak için erken" yorumunu yaptı.

Daralma, durgunluktan çıkış umudunu azalttı
İNGİLTERE ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.3'lük beklentilerin aksine yüzde 0.8 daraldı. Tarihi daralma ülkede resesyondan çabuk çıkılacağına yönelik umutları azalttı. Ulusal İstatistik Bürosu, ekonominin yıllık bazda yüzde 5.6 küçüldüğünü, bunun çeyrek dönem kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1955'den bu yana en büyük daralma olduğunu açıkladı. Hazine Bakanı Liam Byrne, rakamların küçülmenin hızının yavaşladığını gösterdiğini ve ekonominin yıl sonuna doğru büyümeye döneceğini ifade etti.

İhracat yüzde 14.7 arttı ekonomi % 2.3 büyüdü
ASYA'NIN dördüncü büyük ekonomisi Güney Kore, 2009 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 2.3 oranında büyüdü.Güney Kore Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, Güney Kore ekonomisinde yaşanan büyümeye neden olarak imalat sanayinin yüzde 8.2 büyümesi, ihracatın ise yüzde 14.7 oranında artması gösterildi. Güney Kore ekonomisi 2008 yılın son çeyreğinde yüzde 5.1 küçüldükten sonra, 2009 yılının ilk çeyreğinde yüzde 0.1 büyümüştü.

BİZE ULAŞIN