Kriz günlüğü..

Daha fazla para mı yoksa iş mi?
İŞSİZLİK oranının haziranda yüzde 9.5'e yükseldiği ABD'de federal asgari ücretin saatinin 6.55 dolardan 7.25 dolara yükseltilmesi yeni bir tartışma başlattı. Ekonomistler artışın, çalışanların ekonomik durumlarını iyileştirirken istihdam kaybına yol açıp açmayacağını tartışıyor. Washington merkezli Economic Policy Institute adlı araştırma kuruluşunun ekonomistlerinden Kai Filion, 2.8 milyon çalışanın ücret artışından doğrudan, 1.6 milyon çalışanın da dolaylı olarak etkileneceğini öngördü. Filion'un tahminlerine göre asgari ücret zammı gelecek yıl harcamaları 5.5 milyar dolar daha artıracak. Villanova School of Business'te öğretim görevlisi olan profesör Suzanne Clain'e göre ise asgari ücretteki artış şirketlerin yeni eleman almasını engelleyecek.

Buffet, Moody's'in notunu kırdı!
DÜNYANIN
en zengin yatırımcısı Warren Buffett, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys'deki hisselerini satıyor. Buffett'ın şirketi Berkshire Hathaway, 3 günde toplam 217 milyon dolarlık 8 milyon hisse satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu işlem sonrası Buffett'ın elinde 22 Temmuz itibariyle yüzde 16.98 oranında Moody's hissesi kaldı. Buffett'ın satış kararında salı günü Kongre'de görüşülmesi beklenen kredi derecelendirme kuruluşlarının aynı zamanda danışmanlık yaptıkları şirketlerde ölçüm yapamayacakları kuralının da etkili olduğu belirtiliyor.

Roubini: Küresel kriz W şekli çizecek
KÜRESEL krizi önceden tahmin ettiği için adı Kahin'e çıkan ekonomist Nouriel Roubini, krizin W şekli çizeceğini ileri sürdü. Dünya ekonomisinin 2009 sonuna doğru canlanmaya başlayacağını öngören Roubini, artan kamu borçları, yükselen petrol fiyatları ve yeterli istihdam sağlananaması gibi nedenlerin yaratacağı fırtına nedeniyle 2010 sonları veya 2011'de tekrar durgunluk yaşanabileceğini öne sürdü.

De Beers'in kârı ışıltısını kaybetti

DÜNYANIN
en büyük elmas üreticisi De Beers'in karı yılın ilk altı ayında 3 milyon dolar oldu. Şirket geçen yılın aynı döneminde 316 milyon dolar kar açıklamıştı. Amerika'da elmasa talep azılırken, Çin ve Hindistan'da kıymetli taşlara ilginin devam ettiği gözlendi. Dünya elmas arzının yüzde 40'ını karşılayan De Beers yılın ilk altı ayında üretimini yüzde 73 azalttı. Güney Afrika, Kanada, Botswana ve Namibya'daki madenler de üretimdeki azalma nedeniyle tatil edildi. Şirket küresel işgücünü de yüzde 23 oranında azaltmış 4 bin 700 kişinin işine son vermişti.

BİZE ULAŞIN