Kart borcu olanlar dikkat!

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, 31 Mart 2009 tarihine kadar kart ihtarı alan veya hakkında icra takibi başlatılmış olan tüketicilerin en geç 7 Eylül 2009 tarihine kadar bankaya, başvurmalarının zorunlu olduğunu söyledi.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, kredi kartı borç yapılandırması ile ilgili dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de 50 milyona yakın kredi kartı bulunduğunu kaydeden Yılmaz, sayısı 10 milyona ulaşan bu kartların borcunun asgari ödeme ile ertelendiğini ifade etti. Yılmaz, 31 Mart 2009 tarihine kadar kart ihtarı alan veya hakkında icra takibi başlatılmış olan tüketicilerin en geç 7 Eylül 2009 tarihine kadar bankaya, varlık yönetim şirketine veya yasal temsilcilerine başvurmalarının zorunlu olduğunu belirtti. Borç yapılandırması dolayısıyla derneğe pek çok şikayet geldiğini kaydeden Yılmaz, "Bankalar borç yapılandırması ve seçenekleriyle ilgili tüketiciye yeterince düşünme fırsatı vermemekte, hemen bir şekilde anlaşma için imzaya zorlanmaktadır. Yasanın tüketiciye tanıdığı 60 günlük süreye bakılmaksızın bazı bankalar ilamsız icra takibi yaparak tüketiciyi anlaşmaya zorlamakta ve psikolojik baskı altında kendilerinden taahhütler almaktadır. Mevcut yasa yürürlüğe girmeden önce bazı bankalar erken davranarak tüketiciyle daha kısa taksitlerle borç yapılandırmasını gerçekleştirmiştir. Bu sebeple bankalar tüketicilerin yasadan yararlanma taleplerini geri çevirmektedir" dedi.

Yılmaz, 5915 sayılı yasa ile değişik 5464 sayılı yasadan toplam 875 bin tüketicinin yararlandığını belirtti. Tüketicilere uyarıda bulunan Yılmaz, "Tüketici, belirtilen tarihe kadar ihtarname almışsa ihtarnamede belirtilen anapara ve o ana kadar işlenmiş faiz, icra takibi yapılmışsa icra takibi tarihinde belirtilen anapara ve işlenmiş faiz üzerinden 30 gün içinde peşin ödemesini yapabilecektir. İcra takibi yapılan tüketicilerimiz, icra takibi dolayısıyla oluşan masrafların sadece yüzde 25'ini ödeyecektir. Bankalarla veya varlık yönetim şirketlerince borç yapılandırma planı kesinleştikten sonra bir yıl içinde 3 taksidini vadesinde ödemeyen tüketicinin yasadan yararlanma hakları, alacaklıları tarafından ortadan kaldırılabilir. Tüketiciler bu fırsatı iyi değerlendirmeli" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN