Dünyanın finans merkezini 1 $'dan az maaşla yönetiyor

New York'u iki dönemdir yöneten Belediye Başkanı Bloomberg bu işten yıllık sadece 93 sent kazanıyor. Seçime hazırlanan Bloomberg "Çok şanslıyım, sadece bir New York var" diyor

Son iki dönemdir dünyanın finans ve moda başkenti olarak kabul edilen ABD'nin New York şehrini yöneten Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Kasım ayında yapılacak belediye başkanlığı seçimlerine 3 defa aday oldu. 16 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginler listesinde üst sıralarda yer alan Bloomberg'in belediye başkanı olarak aldığı maaş ise biraz şaşırtıcı. Yaptığı görev nedeniyle yılda sadece 1 dolar maaş aldığı bilinen Bloomberg'in aslında belediyeden maaş olarak 1 dolar bile almadığı ortaya çıktı.

HAKKI 225 BİN DOLAR

Geçtiğimiz günlerde New York'taki yerel gazetelere yansıyan Bloomberg'in maaş çekine göre, belediye başkanı yıllık 93 sente çalışıyor. Yani, New York belediye başkanın yıllık maaşı aslında 1 doların bile altında. Maaş çekine göre yapılan 7 sentlik kesinti ise sosyal sigorta kurumu tarafından alınıyor. Milyarder Belediye Başkanı Bloomberg'in neredeyse bedava çalışması ise en çok New Yorkluları sevindiriyor. Bloomberg normal şartlarda maaşı kabul etseydi yıllık 225 bin dolarlık bir kazanç elde edecekti. Bloomberg ise kendisini şanslı hissettiğini belirtiyor. Bloomberg, "Sadece bir New York var" demekle belediye başkanı olduğu kenti yönetmenin kendisine onur verdiğini söylüyor. Bloomberg'in Kasım ayında yapılacak seçimi kazanması halinde yıllık 93 cent almaya devam edeceği tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN