Mardinli Künteci kredi aldı ekmeğini 'taş'tan çıkardı

Dünya Bankası'ndan aldığı krediyle memleketi Mardin'de taş ocağı kuran girişimci Yasemin Künteci, ürettiği taşları ihraç etmeye hazırlanıyor

Mardinli banka müdürü bir babanın kızıydı Yasemin Künteci. 15 yaşındayken babasının işi gereği İstanbul'a geldi. Bir süre İstanbul'da ticaret yaptı. Esnaflığı, tüccarlığı öğrendikten sonra memleketi Mardin'e dönen Künteci, bir taş ocağı kurup işlerin başına geçti. Mardin merkeze 5 kilometre uzaklıktaki Yalımköy beldesi yakınlarındaki 100 hektarlık bir alanda Mardin taşı üreten Künteci, ürettiği taşları yurtdışına ihraç etmeye hazırlanıyor. Üretim için geçen ay start alan ve ilk etapta 20 kişiye iş imkanı yaratan Künteci, Mardin başta olmak üzere tüm Doğu ve Güneydoğu için taş üreteceklerini kaydetti. Kentteki ilgili kurum ve kuruluşlarla yaptığı görüşme ve yazışmaların ardından ruhsat işlemlerini tamamlayıp 100 hektarlık alan üzerine taş ocağı kuran Yasemin Künteci, kurduğu ocağın yanı sıra aldığı teşvik kredisiyle ayrıca taşların işlenip kullanılmaya hazır hale getirildiği fabrika da kurdu.

DÜNYA BANKASINDAN KREDİ ALDI

7 bin yıllık tarihi kültürü olan Mardin'in kendine has olan özelliğini koruyabilmesi için bu işe giriştiğini ve Halk Bankası'nın aracılığıyla Dünya Bankası'ndan bir miktar kredi aldığını dile getiren Künteci, "Bu konuda Mardin'e gelip yatırım yaptığım için il valisi Hasan Duruer'den de büyük destek alıyorum. Kentin kadınlarına örnek olmak amacıyla da böyle bir işe girdim" dedi. Çok sayıda kadının kendisini örnek alıp üretime başlayacağını ve kendilerine güven geleceğini ifade eden Künteci, "Bölgenin en büyük sıkıntısı işsizlik. Bunun çözümü de yatırım. Mardin yatırım için büyük fırsatları barındıran bir şehir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN