Savaştan bunalan Araplar teselliyi Efes Pilsen'de buldu

Efes Bira Grubu Türkiye Başkanı Semih Maviş, Irak, Suriye ve Lübnan'a alkollü, İran ile S.Arabistan'a alkolsüz bira satarak ihracatlarını yüzde 25 artırdıklarını kaydetti

Anadolu Grubu'nun lokomotif şirketi Efes Pilsen, Rusya'dan sonra Ortadoğu pazarında da hızla büyüyor. Efes Bira Grubu Türkiye Başkanı Semih Maviş, son dönemde Ortadoğu'ya satışlarının arttığını kaydetti. Efes Pilsen tarafından desteklenen Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi kapsamında düzenlenen basın gezisinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Maviş "Ortadoğu pazarı son dönemde en hızlı büyüyen pazarımız oldu. Irak, Suriye, Lübnan ve Kuzey Afrika ülkelerine alkollü, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a ise alkolsüz bira satarak ihracatımızı yüzde 35-30 oranında anlamda artırdık. Özellikle Irak ve Lübnan'dan ciddi anlamda talep geliyor" dedi.

'DÜNYA ŞİRKETİYİZ'
Maviş, Ortadoğu'ya yaptıkları ihracatın yüzde 25-35 oranında büyüme gösterdiğini kaydetti. Dünya bira liginde son iki senede iki basamak birden yükseldiklerini belirten Maviş son 10 yılda yaptıkları yatırımlarla artık dünya şirketi haline geldiklerini ifade etti. Maviş "Bugün yıllık 2.2 milyar litre olan toplam satışlarımızın 1.4 milyar dolarlık bölümünü yurtdışı satışlarımız oluşturuyor. Yurtdışı satışlarımızın toplam ciromuz içindeki payı ise yüzde 50'ye ulaştı" diye konuştu.

'RUSYA'DA FIRSAT VAR'
Efes Pilsen Bira Grubu olarak halen beş ülkede üretim yaptıklarını aktaran Maviş "Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Moldova ve Sırbistan'da üretim yapıyoruz. 23'ü bize ait, 7'si yerel toplam 30 marka ile milyonlarca müşteriye ulaşıyoruz" bilgisini verdi. Rusya'nın önemli bir pazar olduğunun altını çizen Maviş, bu ülkedeki toplam satışlarının Türkiye'yi geride bıraktığını dile getirdi. Maviş "Rusya'da fırsatlar olduğunu düşünüyoruz ve bu ortamda bile yeni yatırım yapma peşindeyiz" dedi.

'BÖLGE İNSANI YURDUNU İŞ İÇİN TERK ETMEYECEK'
DATUR projesiyle ilgili basın toplantısında konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, küresel krizin yaşandığı dönemde kurumsal sosyal sorumluluktan vazgeçmediklerini söyledi. İki yıl olarak düşündükleri desteği 2009 sonuna kadar uzattıklarını söyleyen Özilhan "Projeyle yaratılacak yeni iş imkanları ile bölge insanı yurdunu terk etmek zorunda kalmayacak" dedi. UNDP Temsilci Vekili Ulrika Richardson-Golinski ise "Bu tür projelere özel sektörün desteği iyice azaldı. Proje partneri olan Efes Pilsen'i takdir etmek gerek" dedi.

BİZE ULAŞIN