Cimbom'un stadına tek teklif 'Cinlerin Ustası' hayranından

Yenilenen Seyrantepe ihalesine tek teklif, adını "Cinlerin Ustası" olarak tanınan ressam Mehmed Siyah Kalem'den alan şirketten geldi. Siyah Kalem, TOKİ ve belediyeye yaptığı projelerle biliniyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 2 Temmuz'da iptal edilen Galatasaray'ın Seyrantepe Spor Kompleksi projesi ihalesi dün tekrarlandı. İhalede tek teklif 15. yüzyılın ünlü Türk ressamlarından Mehmed Siyah Kalem hayranı olan ve bu hayranlığının 1977 yılında kurulan şirkete adını veren üç ortaklı Siyah Kalem Mühendislik ve İnşaat San. ve Tic. Limited'ten geldi. Şirket, arsa bedeli olarak 64 milyon 788 bin 936 lira, toplam satış geliri olarak 543 milyon 600 bin lira, satış gelirinin bu rakamı aşması durumunda ise yüzde 2 oranında arsa bedeli karşılığı idare payı vermeyi taahhüt etti.

ŞİRKET TANINMIYOR
1977 yılında 2 milyon 250 bin TL sermaye ile kurulan şirketin ortakları arasında Cengiz Özdemir, Ayşe Özdemir ve Güngör Tortop bulunuyor. Ortakların, resimlerinin ana konusu Orta Asya Şamanizmi ve İslam döneminin kaynaştığı figürlerden alan ve 'insan ve cinlerin ustası' olarak tanınan Mehmed Siyah Kalem hayranı olduğu, şirketin isminin de buradan geldiği öğrenildi. Ancak şirket iş çevrelerinde çok iyi tanınmıyor. Üsküdar merkezli olan Siyah Kalem, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ projeleri ile yol ve altyapı projeleri yapıyor. Daha önce ihaleye gireceğini açıklayan Aşçıoğlu A.Ş, Aşçıoğlu Limited, Viatrans A.Ş, Ofton A.Ş, Meydanbey Limited, Omak Limited şirketi ortak girişimi ise teklif vermeyerek sadece teşekkür mektubu sundu.

İLK İHALE REKABETTEN İPTAL
İdare'nin teklifi değerlendirmeye alarak 15 gün içerisinde sonuç bildireceği açıklandı. TOKİ, ihaledeki miktarı uygun bulması durumunda stadı ihale edecek. Ancak şartnamede ihaleyi tekrar etme hakkı da bulunuyor. , Seyrantepe Stadı için ilk kez 20 Temmuz 2007'de çıkılan ihalede sadece Bozoğlu grubu teklif vermiş, tek firmanın ihaleye katılması ve rekabet koşullarının oluşmaması nedeniyle ihale iptal edilmişti. Ardından 27 Ağustos 2007 tarihinde ikinci kez çıkılan ihalede Eren Talu Mimarlık ile Alke İnşaat ortak girişimi, 777 milyon 777 bin 777 lira gelir payı üzerinden idareye 234 milyon 567 bin 890 lira gelir payı ve satış gelirlerinin artması durumunda yüzde 7 idare payı önererek ihaleyi kazanmıştı. Ancak Eren Talu'nun yaşadığı finansman sıkıntısı nedeniyle önce Aralık 2008'de Abu Dhabi'li Dhabi Group ve Al Zarooni ortaklığını yanına almış, fakat ortakların da finansman sorununa çare bulamaması nedeniyle 2 Temmuz 2009'da sözleşme feshedilmişti.

ŞAMAN DANSI
Şirketin adı 15. yüzyıl Türk ressamlarından Mehmed Siyah Kalem den geliyor. Şirketin ortaklarından Özdemir'in ressam Siyah Kalem hayranı olması nedeniyle 1977'de kurulan şirketine bu ismi verdiği öğrenildi. Ressam Siyah Kalem'in figürlerinde dervişler, Budistler, Şamanlar, Hıristiyan keşişler ve şeytanlar gibi doğaüstü varlıkların hareketli figürleri konu alınıyor. Ressamın eserleri 'Ben Mehmed Siyah Kalem, İnsanların ve Cinlerin Ustası' isimli bir kitapta toplanmıştı.

TALU FARK ÖDEYECEK
İnşaatın yüzde 24'ünü tamamlayan Eren Talu'nun TOKİ'ye önerdiği gelir payı 234.6 milyon TL ile Siyah Kalem'in teklifi 64.8 milyon lira arasındaki farkın, ihalenin iptal olmaması durumunda Talu'dan alınacağı öğrenildi. Diğer seçenek ise TOKİ'nin farkı üstlenerek projeyi emanet usulü yapması.

BİZE ULAŞIN