'Türkiye küresel krizden çıkma noktasında güçlü pozisyonda'

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Marwan Muasher, küresel krizle ilgili tehlikenin sürdüğünü, Türkiye'nin güçlü pozisyonda olduğunu kaydetti

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası'nın Eylül sonunda İstanbul'da gerçekleşecek yıllık toplantılarının ön hazırlığı için Türkiye'ye gelen Dünya Bankası Kıdemli Başkan Yardımcısı Marwan Muasher, yavaş yavaş toparlanma gözlense de küresel krizde tehlikenin henüz atlatılamadığını söyledi. Türkiye'nin krizden çıkma noktasında güçlü pozisyonda olduğunu kaydeden Muasher "Ekonomi küçüldü, işsizlik arttı ancak Türkiye'nin sağlam bankacılık sistemi var. Kamu finansmanı alanında önemli adımlar söz konusu. Türkiye krizden çıkma noktasında güçlü pozisyonda" dedi.

30 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALACAK

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 3 küçüleceğini öngören Muasher "Bu, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük düşüşe işaret ediyor" diye konuştu. Belirsizliğin kalkması için zamana ihtiyaç olduğunun altını çizen Dünya Bankası Kıdemli Başkan Yardımcısı sözlerini şöyle sürdürdü: "Finans piyasaları istikrara kavuşmaya, bazı ülkelerde üretimdeki düşüş oranı azalmaya başlarken, bazılarında da dururken, son kazanımlar kolaylıkla tersine dönebilir." Kriz nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde 30 milyon kişinin işini kaybetmesinin beklendiğine dikkat çeken Muasher şöyle devam etti: "2009'da, 27 milyonu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere toplam 30 milyon kişinin işini kaybetmesi bekleniyor. Dünya Bankası krizle mücadele etmek için destek programlarının 3 kat arttırarak 59 milyar dolara yükseltti."

KORUMACILIK ÖNLENMELİ

Küresel krizden çıkışta dikkat edilmesi gereken noktalara da değinen Muasher, şu uyarıda bulundu: "Ticarette korumacılık eğilimi artıyor. Bu da krizden çıkışı güçleştiriyor. Dünya Bankası olarak korumacılık önlemlerine karşıyız."

'YENİ BİR MODELE İHTİYAÇ OLDUĞU AÇIK'
Ankara'da bir grup gazeteci ile bir araya gelen Muasher, yeni mali krizlerle karşılaşmamak için küresel düzenleme otoritesine ihtiyaç olup olmadığı sorusuna "Kriz sonrası finansal mimaride G-7'nin yeterli olmadığı ortaya çıktı. Yeni model ihtiyacı ortada. Bu model ortaya çıkmış değil. G-20 platformu bu gelişmeye işaret ediyor ama yeterli değil. Bundan sonra statükoya, eski rejime dönüş olmayacak" yanıtını

'İSTİHDAM SORUNU 10 YIL DAHA SÜRER'
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau ise "Türkiye'de önemli oranda belirsizlik varlığını korumakta. Şu anda 2009-2010 büyüme tahminleri gözden geçiriliyor" dedi. Zachau şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye'deki istihdam piyasasındaki sorunların yapısal olduğunu, demografik yapıya bağlı olarak 10 yıl daha sürebileceğini düşünüyoruz."

BİZE ULAŞIN