HABER TURU.

Teknolojiye 150 milyon euroluk yatırım
İNGİLTERE Ticaret Bakanı Peter Mandelson, durgunluktaki İngiliz sanayisini korumak için yüksek teknolojili şirketler için 150 milyon euroluk yatırım planı açıkladı. 2 yıla yayılan destekleme programıyla havacılık ve uzay sanayi sektörü, nükleer enerji parçaları ile teknoloji ve dizayn alanındaki üretici şirketleri desteklenecek. Hükümetin teknoloji paketinden 45 milyon euroluk bölümün Rolls-Royce'nin inşa edeceği üç havacılık ve uzay sanayi üretim tesisi ile bir nükleer tesis için ayrılacağı öğrenildi. Mandelson, Rolls-Royce'ye ayrılan bütçe ile 800 kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

Cep telefonu devi 8 bin kişiyi işten çıkarıyor
ABD'NİN en büyük cep telefonu şirketi Verizon, ekonomik durgunluğun telekomünikasyon hizmetlerine talebi düşürmesi nedeniyle maliyetlerini belirlenen seviyede tutmak için yıl sonuna kadar 8 bin çalışanı işten çıkaracağını açıkladı. Şirketin ikinci çeyrek kârı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 21 azalarak, 1.48 milyar dolar (hisse başına 52 sent) oldu. Şirket, geçen yıl aynı dönemde 1.88 milyar dolar (66 sent) kâr etmişti. Şirketin aynı dönemde gelirleri ise geçen yıl ikinci çeyreğe göre yüzde 11 artarak, 24.1 milyar dolardan 26.86 milyar dolara çıktı. Verizon, Haziran ayı sonu itibarıyla 235 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Magna, Opel için teklifini yeniledi
GENERAL Motors'un (GM) Avrupa operasyonu Opel'in satışı ile ilgili belirsizlik sürerken, Kanadalı Magna International daha önce ön anlaşmada belirlenen sermaye aktarım miktarının ödeme koşullarını yeniledi. İlk etapta 100 milyon euro sermaye aktarımı ve sonrasında 400 milyon euro değerinde hisse senetlerine dönüştürülebilir tahvil taahhüdünde bulunan Magna, yeni teklifinde 350 milyon euro sermaye aktarımı ve 150 milyon euro değerinde hisse senetlerine dönüştürülebilir tahvil teklifinde bulundu.

Deutsche Bank kârını % 68 artırdı
ALMAN bankası Deutsche Bank yılın temel yatırım bankacılığı faaliyetlerinin olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte yüzde 68 artışla, 1.092 milyar euro kâr açıkladı. Analistler bankanın ortalama 985 milyon euro kâr açıklamasını bekliyorlardı. Bankanın kârı geçen yılın ikinci çeyreğinde 649 milyon euro olmuştu. Deutsche Bank'ın kredi zararları için ayırdığı provizyonlar ise ikinci çeyrekte, geçen yıl aynı dönemdeki 135 milyon seviyesinden 1 milyar euroya yükseldi.

Kârı % 53 azalan BP kemerleri sıkacak

İNGİLİZ petrol devi BP, ikinci çeyrek kârında yaşanan yüzde 53'lük düşüşün ardından, 2009 yılı maliyet düşürme hedefini yüzde 50 artırarak 3 milyar dolara çıkardı. İkinci çeyrekte 4 milyar 390 milyon dolar kâr açıklayan BP, daha önce 2 milyar dolar olarak açıklanan tasarruf hedefini 2'nci çeyrek sonuçlarıyla birlikte 3 milyar dolara yükseltti. BP Yönetim Kurulu Başkanı Tony Hayward "Her doların hesabını yapacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN