'3G'enel müdür 'hoş geldin' dedi...

Mobil iletişimde 3G dönemi dün gece yarısı resmen başladı. Türkiye'nin 3G teknolojisi ile tanışmasına saatler kala 3 cep telefonu operatörünün genel müdürü SABAH'ın sorularını ilk kez görüntülü telefonda yanıtladı

Çarşamba 30.07.2009
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009
ABONE OL
Cep telefonu operatörlerinin 3 genel müdürü 3G kapsama alanında SABAH'ın sorularını ilk kez görüntülü telefonda yanıtladı. Böylece Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray ve Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir ilk ropörtajını da SABAH'a vermiş oldu.

Beni siz aradınız. Ancak ben sizi arasaydım bunun maliyeti ne olacaktı, yani görüntülü konuşmada vatandaş ne kadar ödeme yapacak?

3G için ilk ön talep hangi abonenizden geldi? Hangi Anadolu şehri yoğun ilgi gösterdi? Hangi yaş, cinsiyet, meslek grubu ilgi gösterdi? Faturalı ve ön ödemeli hatlardan hangisi ilgi gösterdi?

Yazlıkçılar 3G hizmetinden bu yaz faydalanabilecek mi? Bodrum, Alanya, Çeşme gibi gibi yerlerde 3G kapsama alanında olacak mı? Plajda internet var mı?

Sizin ve yakın çevrenizin en çok kullandığı servis hangisi?

Hangi sosyal alışkanlıklar değişecek. Mobil TV, görüntülü konuşma, 3N kamerası ile çocuğunuzu veya işyerini takip etme uygulamalarından hangisi yoğun ilgi görür?

3G hizmetlerinden Türkiye'de geliştirilen bir uygulama var mı? Ne gibi planlarınız var?

3G hizmetinde müşteri memnuniyeti nasıl ölçeceksiniz?

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv:
Görüntülü konuşmadan çok hızlı internet kullanımı önemli

1 ABONELERİMİZ daha önce hangi tarifeden konuşuyorsa aynı fiyattan konuşmaya devam edebilirler.
2 TÜRKİYE'NİN her tarafından 1 milyon abone ön talepte bulundu. İstanbul'dan sonra en büyük ilgi Kocaeli'nden geldi.
3 YAZLIK bölgeler için hazırlığımızı önceden yaptık.
4 BEN daha çok elektronik postalarımı alırken, özellikle Turkcell ile ilgili konuları 3G sayesinde takip ediyorum. Oğlum yaz tatili için otelde kalırken kullandığı WiFi hizmetinden memnun kalmayınca benden Turkcell'in VINN USB modemi aldı. Hızlı internetin keyifini çıkardı.
5 3G de görüntülü konuşmadan önce hızlı internet kullanımı önem taşıyor. Turkcell olarak USB modem, mini dizüstü bilgisayar gibi araçların kampanyalarına öncelik tanıdık.
6 TURKCELL Teknoloji çatısı altında büyük projelere imza atıyoruz. İşitme engelliler için görüntülü çağrı merkezi projesini tamamladık. TonlaKazan gibi uygulamaları Turkcell mühendislerinin katkısıyla geliştiriyoruz.
7 İNSANLARINYapması gereken dizüstü bilgisayarlarına Turkcell USB VINN modemi takmak. Turkcell'li yaşama dahil olmaları başarımızın göstergesi olacak.

Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray:
16 ülkedeki tecrübemizi Türkiye'ye yansıtacağız
1 ABONELERİMİZ öncekinden farklı fiyat ödemeyecek.
2 81 ilimizden ön talep geldi. Ön kayıt yapan müşterilerimizin yüzde 25'i, 25 yaşın altında. Yüzde 80'i erkek.
3 YAZLIK bölgeler için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Hız için önemli yatırım yaptık.
4 EN çok USB modemi kullanıyorum. Önceki yaz kullandığım hızdan memnun kalmamıştım. Şimdi Vodafone 3G+ hizmetiyle işimi daha kısa sürede halledeceğim. 8 yaşındaki oğlum da internette oyun oynamayı seviyor. Şimdi en çok o sevinecek.
5 HIZA ve kolay kullanıma öncelik tanıdık. En önemlisi kullanıcıların interneti daha verimli kullanması. Bunun için işlemlerin basit yapılması gerekiyordu. Hem elektronik posta için e-posta sihirbazı uygulamasını hem de webşın gibi internette gezinmeyi kolaylaştıran uygulamayı geliştirdik.
6 VODAFONE teknoloji Türk halkının ihtiyaçlarına yönelik uygulamaları geliştirmede büyük katkısı oldu. Webşın, Taksi gibi uygulamaları onlar geliştirdi.
7 HIZ ve kaliteli data hizmeti konusunda 16 ülkedeki tecrübemizi Türkiye'ye yansıtacağız. Uluslararası deneyimle ile yerel ekibin başarısını bir araya getireceğiz.

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir:
Yazlıkçı da 3G hizmetini rahatlıkla kullanacak

1 DAKİKASI 10 Krş Timur doya doya konuşabilirsin
2 ÖNTaleplerin yüzde 30'u faturalı yüzde 70'i de ön ödemeli abonelerimizden geldi.
3 YAZLIK yerlere gidenler 3G servisinden memnun kalacak.
4 EN son hava alanına giderken Avea'nın müzik indir servisinden birkaç şarkı indirdim çok memnun kaldım. Sanırım pek çok kişi de bu servisleri kullanmaktan hoşlanır. Avea'nın binlerce şarkı ve canlı konser izlenebilecek.
5 ABONELERİMİZ tarafından ilk birkaç ay görüntülü konuşmanın yüksek oranda kullanılacağını tahmin ediyoruz. Sonraki süreçte ise Mobil TV ve ardından da hızlı mobil internetin en yüksek oranda kullanılan hizmetler olacağını öngörüyoruz.
6 Müzikindir, Mobilvizyon, Seçizle ve video yükleme servislerimiz Türk mühendislerimiz tarafından geliştirilen uygulamalardır. Ürün ve servislerimizin geliştirilmesi konusunda Türk mühendislerimizle çalışmayı sürdüreceğiz.
7 MÜŞTERİLERİMİZDEN aldığımız geri bildirimler ve bağımsız kuruluşlara yaptırdığımız araştırmalarla hizmet kalitemizi sürekli ve etkin bir şekilde ölçüyoruz. 3G de bu kapsamda değerlendirilecek.


HAYATIMIZDA NELER DEĞİŞECEK? 3G İLE İLGİLİ KAPSAMLI DOSYA İÇİN TIKLAYINIZ...