Madoff bile uzun süre nasıl yakalanmadığına şaşırmış

Ponzi şeması ile yatırımcıları 65 milyar dolar dolandıran eski Nasdaq Borsası Başkanı Madoff, uzun süre yakalanamamasını 'budalalık' olarak nitelendirdi

Kurduğu saadet zinciri ile binlerce yatırımcıyı 65 milyar dolar dolandıran eski Nasdaq Borsası Başkanı Bernard Madoff, yıllarca devam ettirdiği ponzi şemasının uzun süre ortaya çıkmamasına kendisinin bile şaşırdığını söyledi. 150 yıl hapse mahkum olan ve Kuzey Carolina Eyalet Hapishanesi'nde yatan 71 yaşındaki Madoff, hapishaneye girdikten sonraki ilk avukatlarla görüşmesinde içtenlikle başında geçen olayları anlattı.

'DOĞRU YERE BAKMADILAR'
Kendisini dava eden yatırımcıların avukatları Joseph Cotchett ve Nancy Fineman'la görüşen Madoff, ABD sermaye piyasası kurulu kendisi ile birkaç kez görüşme talebinde bulununca yakalanacağı kanısına kapıldığını söyledi. Uzun zaman yakalanmamasını 'budalalık' olarak değerlendiren Madoff, "ABD sermaye piyasası kurulu benimle birkaç kez görüşme talebinde bulundu. O zaman içimden 'İşte şimdi yakayı ele verdik' diye geçirdim. Eğer kanun düzenleyiciler doğru yerlere baksaydı olay çok daha önceden ortaya çıkardı" diye konuştu. Dört buçuk saat süren görüşmede Madoff'un sorulara dobra cevaplar verdiğini ve olayları içtenlikle anlattığını belirten avukat Cotchett "Sorduğumuz her soruya açık ve net yanıtlar verdi. Dolandırıcılık olayını baştan sonra anlattı" diye konuştu. Dolandırıcılığın uzun yıllar ortaya çıkmaması ile eleştiri oklarına hedef olan sermaye piyasası kurulu (SEC) konu ile ilgili bir rapor hazırlıyor. Raporda SEC'in nerede hata yaptığı ve olayın ortaya çıkmasını geciktiren faktörler saptanacak.

BİZE ULAŞIN