Putin'in Türkiye çıkarması Güney Akım Hattı'nı ısıtacak

Putin'in, 6 Ağustos'taki Türkiye ziyaretinde doğalgaz, petrol, nükleer enerji ve boru hatları gibi kritik konular masaya yatırılacak. Güney Akım'ın da Türkiye'den geçme ihtimali artıyor

Türkiye ile Rusya arasında geçtiğimiz hafta yapılan enerji görüşmelerinde kritik projeler masaya geldi. Rusya, 'Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı' için Türkiye'den talepte bulundu. Karadeniz'in altından geçecek bu hat için Ukrayna'nın kara sularını kullanmak istemeyen Rusya, Karadeniz'in altına döşenecek boru hattı için Türkiye'nin kara sularında 'teknik çalışma' yapmak istiyor. Türkiye, talebe sıcak bakıyor. SABAH, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in, 6 Ağustos'taki Türkiye ziyareti öncesinde yapılan ekonomik görüşmelerin perde arkasına ulaştı.

ÜÇ PROTOKOL İMZALANACAK
Putin'in 'sağ kolu' Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'in ziyaretiyle başlayan görüşmelerde işbirliği ve stratejik projeler için adım atıldı. Petrol, doğalgaz ve nükleer konularında üç protokol imzalanması öngörülüyor. Türkiye'nin, Rusya'nın Batı Hattı'ndan aldığı 6 milyar metreküplük doğalgazın sözleşmesi, 2011'de doluyor. Türkiye, sözleşmenin yenilenmesi yönündeki talebini iletti.


BİZE ULAŞIN