"Son ÖTV zammı ekonomideki düzelmeyi geciktirecek"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Öztürk, akaryakıt ürünlerine yapılan ÖTV zammının ekonominin düzelmesini geciktireceğini söyledi.

Perşembe 30.07.2009 11:46
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 11:48
ABONE OL
Öztürk, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin global ekonomik kriz nedeniyle bozulan iç ekonomik yapıyı düzeltmeye yönelik aldığı tedbirlerin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Akaryakıt ürünlerine yapılan son ÖTV zammının ve diğer ana kalemler üzerindeki fiyat artışlarının ekonominin düzelmesini geciktireceğine işaret eden Öztürk, ''Kamunun ana üretim kalemlerine zam yapması özel sektörün de benzer gerekçelerle fiyat artışına gitmesini tetikleyecektir. Bu da tek haneli enflasyonun tekrar yukarıya doğru çıkmasına neden olacaktır'' dedi.

Öztürk, Kredi Garanti Fonu (KGF) uygulamalarındaki aksayan noktaların giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Özellikle bankalar ayağındaki keyfi uygulamalara ve başvuruların onayı sürecinde altyapı yetersizliği nedeniyle oluşabilecek tıkanmalara mahal verilmemelidir'' diye konuştu.

Şirket birleşmelerini teşvik eden düzenlemenin 31 Aralık 2009 tarihine kadar birleşen şirketleri kapsadığını hatırlatan Öztürk, bu süre içinde şirketlerin birleşmelerinin zor olduğunu, sürenin uzatılması, hatta bir süre tahdidinin uygulanmaması gerektiğini dile getirdi.

Cemal Öztürk, meslek lisesi mezunlarının üniversiteye girişlerinin önünde ''engel teşkil'' eden farklı katsayı uygulamasına YÖK tarafından son verilmiş olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

''İZMİR KAPLUMBAĞA HIZIYLA İLERLİYOR''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Öztürk, Ramazan ayı öncesi özellikle gıda ürünlerinde yapılan zamlara ilişkin soru üzerine, ''Bunu ahlaki bulmuyoruz'' dedi.

Öztürk, ekonomik krize ilişkin soruya, hane halkı için biraz farklı olsa da genel ekonomi açısından Türkiye'nin krizden diğer ülkeler kadar etkilenmediği yanıtını verdi.

Krizin derinliğini kimsenin tahmin edemediğini anlatan Öztürk, ''Biz global krizi Türkiye olarak fırsata çevirebilirdik, ama kısır siyasi tartışmalar nedeniyle bunu yapamadık. Ancak tren henüz kaçmadı'' diye konuştu.

Cemal Öztürk, İzmir'in bir köy görünümünde olduğuna ilişkin yapılan tartışmaların sorulması üzerine de İzmir'in bir köy değil şehir olduğunu, ancak yatırımcıları buraya çekmek için gerekli iklimin oluşturulmadığını ve bir emekliler kenti haline geldiğini söyledi.

Diğer bazı kentler birer at gibi koşarken İzmir'in ''kaplumbağa hızı''yla ilerlediğini belirten Öztürk, buradaki en önemli eksikliği yerel yönetim ile merkezi yönetimin aynı çizgide olmaması şeklinde gösterdi.

Öztürk, İzmir Kalkınma Ajansına (İZKA) ilişkin soruya da ''Henüz elle tutulur bir çalışma göremiyoruz. İyi niyetli olduklarına inanıyoruz, ama geçmişten gelen bürokratik anlayış, buraya da hakim oluyor diye düşünüyoruz'' dedi.

''Demokratik açılımlar'' konusundaki soru üzerine de Öztürk, ''Her vatandaşın demokratik haklardan yararlanmasını, serbest ticaret yapmasını, yönetime katılmasını ve denetlemesini destekliyoruz. Güneydoğu'daki Kürt de Batı'daki Yörük de bu demokratik haklara sahip olmalı'' diye konuştu.