İlk görüntülü arama İstanbul ve Alanya'dan

Görüntülü konuşma için ilk çağrılar gece yarısı Alanya ve İstanbul'dan yapıldı. Ancak umduğunu bulamayanlar çağrı merkezlerine yüklendi

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Türkiye 30 Temmuz günü tanıştığı 3G hizmetlerinden en çok görüntülü konuşmayı denedi. Abonelik için ön talepte bulunanların bir kısmı gece yarısından itibaren görüntülü konuşma için 3G uyumlu telefonlara sarıldı. 3. Nesil iletişimin hem sosyal hem ekonomik açıdan Türkiye için çok faydalı olacağına işaret eden Süreyya Ciliv, "Milletimize hayırlı olsun. Bu kadar büyük bir farkı ülkemiz için yaratmak bize nasip oldu." ifadelerini kullandı.

İLK GÖRÜNTÜLÜ ALO
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, çalışanlarına teşekkür konuşmasını yaparken duvardaki dev ekranda 3G hizmetinden faydalanan Turkcell abonelerinin rakamları, Turkiye geneli için 6600'ü, İstanbul için 2990'ı gösteriyordu. Ciliv, çalışanlarına konuşmasının ardından Cihan'ın mikrofonlarına duygularını, "Sabahın 1'i. 3G'li ilk dakikalarımız. Yeni teknolojiler Türkiye'de insanımızın potansiyelini yeni noktalara çıkarmada çok faydalı ve çok önemli." şeklinde ifade etti. Avea yetkilileri ilk görüntülü konuşma hizmetinden İstanbul'dan Ali Selvi adında müşterinin faydalandığını belirterek açıklamalarına şöyle devam etti: "Avea'nın 882 bin 3G uyumlu cihazı olan müşteri kitlesinin yüzde 7'si ilk gün 3G abonesi olmak için başvurmuş ve bu müşterilerimizin 41 bin adedi şu anda 3G şebekesinde tüm ses, data ihtiyaçlarını karşılayarak teknolojiyi başarı ile hayata geçirdi." Vodafone Türkiye'nin de ilk görüntülü konuşma yapan abonesi Alanya'dan Semire Oral oldu. Vodafone yetkilileri yaptıkları açıklamada: "Alanya'da tatilde olan Semire Hanım, Vodafone Türkiye'nin bu sürprizi karşısında oldukça heyecanlandığını ve görüntülü konuşma deneyiminden etkilendiğini belirtti.

GECE YARISI ARAMALAR BAŞLADI
3G mobil internet internetin en popüler uygulaması olan görüntülü konuşma abonelerin gece yarısından itibaren telefonlarına sarılmasına neden oldu.