Eczacıbaşı 5 milyon $'lık tıp yatırımıyla Doğu'ya açılıyor

Nükleer tıpta büyümeyi planlayan Eczacıbaşı Monrol, teşvik kapsamında 4'üncü bölgede yer alan Malatya'ya 5 milyon dolarlık yatırım için ilk kazmayı haftaya vuracak. Şirket böylece ilk kez Türkiye'nin doğusuna açılacak

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Eczacıbaşı nükleer tıp alanında yatırımlarına devam ediyor. Yatırımın temel özelliklerinden biri grubun ilk kez Anadolu'nun doğusuna açılmış olması. Eczacıbaşı-Monrol firmasının Malatya'da 10 bin metrekare üzerine kuracağı tesis şirketin genişleme projesinin önemli ayaklarından biri. Hükümetin yatırım teşvik planı kapsamında dördüncü bölgede bulunan ve cazip hale gelen Malatya'da arazi bedelsiz olarak veriliyor. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya'da yatırım için başvuruda bulunan Eczacıbaşı'na arsa tahsisi yaptıklarını duyurdu. Erkoç, "Eczacıbaşı yatırım konusunda en az bizim kadar heyecanlı ve istekli. Bugün arazi tahsisi yapıldı. Hafta başında hemen kazmayı vuracaklar" dedi.

'MALATYA SAĞLIKTA İLERLİYOR'
Malatya'nın ilaç ve sağlık alanında yatırımların sürekli arttığı bir il olduğunun altını çizen Erkoç, "Bir Fransız firması Malatyalı bir ortakla stent üretimi konusunda yatırım yapıyor. Yer tahsis edildi. Şu anda yapım aşamasında. Tıbbi malzeme konusunda bir yatırım var. Bunun dışında kanı durduran ilacı üreten Hüseyin Cahit Fırat da Teknopark yatırımı yapacak" diye bilgi verdi.

HEDEF 13 TESİSLE YURTDIŞINA AÇILIP, BÖLGESEL GÜÇ OLMAK
Tesis sayısını 13'e çıkarmayı planlayan Eczacıbaşı-Monrol'un halihazırda Kocaeli, Ankara, Adana ve İzmir'de faaliyet gösteriyor. Firma 2012 sonuna kadar yurtdışında beş ofis açma hedefinde. Dubai, Bükreş, Kahire, Sofya ve Varşova ana hedefler. Şirket aynı zamanda ihracat odaklı çalışıyor. Türkiye pazarı dışında, Mısır, Cezayir, Ürdün, Lübnan, Pakistan ve Hindistan ile Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine ihracat yapılıyor. Avrupa ülkelerine ihracatta yeni hedeflerden.