Faizde tek hane özel sektörü tahvil ihraç kuyruğuna soktu

Merkez Bankası'nın son açıklaması ile düşük faiz dönemi başladı. Uzmanlar, şirketlerin nabız yokladığını, yakında özel sektör tahvil ihraçlarının patlama yapacağını söyledi

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Düşen faiz ve enflasyon oranları Türk finans piyasalarında yeni bir dönemin kapısını açıyor. Son olarak Merkez Bankası, faizlerin 3 yıl boyunca tek basamakta kalabileceğini söylemesi yatırım tercihlerinde köklü değişiklilerin habercisi oldu. Uzmanlara göre Türk yatırımcısı uzun bir süre boyunca düşük faize kazancına kendini alıştırmak zorunda. Daha açık bir ifadeyle, faizden yüksek kazanç sağlama dönemi bitti. Peki, yeni dönemde hangi araçlara yatırım yapılacak? Finans piyasalarında hangi köklü değişikler yaşanacak? İş Portföy Genel Müdürü Gürman Tevfik'in beklediği en büyük değişiklik özel sektör tahvillerinin ihracı... Tevfik, özel sektör tahvil ihraçlarında yakın zamanda büyük bir patlama bekliyor. "Yeni dönemde Türk Lirasına dayalı özel sektör tahvilleri ön plana çıkacak" diyen Tevfik, "Birçok şirket şimdi bunu düşünüyor. Yakında bu alanda büyük arzlar göreceğiz" diye konuştu. Özel sektör tahvillerinin Hazine bonolarından 2-3 puan daha yüksek faizle arz edilebileceği belirten Tevfik, bunun yatırımcılar açısından da cazip fırsatlar sunacağını kaydetti.

'PİYASALAR DERİNLEŞECEK'
Tevfik'e göre düşük enflasyon ve faiz ortamında piyasaların derinliği giderek artacak. Tevfik, piyasada dalgalanmanın azalması ve faizler konusunda net bir yön çizilmesi ile bütün yatırım araçlarına talebin artacağını öngörüyor. Tevfik, "Dünya ile kıyaslandığında biz hala iyi faiz veriyoruz. Önümüzdeki dönemde faize yatırım devam edecek. Ama koşullar artık değişti. Türk yatırımcısı da geçmişe göre daha düşük olan yeni faiz oranlarına alışacak" dedi.

'HERKES NABIZ YOKLUYOR'
Alp Keler-Fortis Portföy Genel Müdürü: Özel sektör tahvil ihraçları için yoğun nabız yokluyor. Bu tahvillerin ihraçları hem şirketler hem de yatırımcılar açısından çok cazip olacak. Şirketler bankalardan kredi almakta zorlanıyor, alsalar bile çok yüksek faizden borçlanabiliyorlar. Tahvil ihracı yaparak daha ucuz borçlanabilecekler. Hazine tahvillerinin getirileri bu kadar düşmüşken, yatırımcılar için de cazip bir araç olacak. Hazine kağıtlarının üzerinde getiri verecek.

'FAİZİN PAYI AZALACAK'
Murat Vanlı-Ergo İsviçre Portföy Genel Müdürü: Faizden büyük kaçış olmayacaktır. Belki daha az getirisi olacak ama sonuçta yine kazandıracak. Geçmişteki faiz getirileri sürdürülebilir değildi. Aslında şimdiki faiz getirisinin normal olduğu, geçmişteki faiz kazançlarının abartılı olduğu algılanacak. Portföylerimizde faiz getirisinin payı azalacak. Hisse senetleri alternatif araçlar ön plana çıkacak. Özel sektör tahvillerine yönelik yoğun talep var, özel sektör tahvilleri Hazine tahvillerine oranla 2-3 puan daha yüksek faiz bizim için de çok cazip bir araç olacak.