Merkez’den dövize müdahale

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 03.08.2009 09:16 ABONE OL
Merkez Bankası, yarından itibaren döviz alım ihalesine başlayacağını duyurdu. İhalelerde alımı yapılacak tutar günlük 30 milyon dolar olarak belirlendi.

Merkez'den yapılan yazılı açıklamada, son dönemde küresel ekonomiye ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle likidite ve risk iştahının tekrar güçlendiğinin, bu durumun diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte Türkiye'ye yönelik sermaye akımlarını artırdığı ve döviz piyasasının göreli bir istikrara kavuştuğunun gözlendiği bildirildi. Açıklamada, "İçinde bulunduğumuz bu sürecin Merkez Bankasının döviz rezervlerini kuvvetlendirmesi için uygun bir ortam oluşturduğu değerlendirilerek, Ekim 2008'de ara verilen döviz alım ihalelerine 4 Ağustos 2009 tarihinden itibaren tekrar başlanılmasına karar verilmiştir. İhalelerde alımı yapılacak tutar günlük 30 milyon ABD doları ihale ve 30 milyon ABD doları opsiyon hakkı olmak üzere en fazla 60 milyon ABD doları olarak belirlenmiş olup, ihale ile ilgili diğer koşullarda değişiklik yapılmamıştır."

Açıklamada ayrıca önceki uygulamalarda olduğu gibi, önümüzdeki dönemde döviz arzına ilişkin gelişmelerin yakından takip edilerek, öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda günlük ihale veya opsiyon tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği belirtilerek, gerek duyulması halinde ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebileceği ifade edildi.