Gözden kaçan hisseleri yakaladı, devleri solladı

Borsada son ayların en gözde hisseleri kuşkusuz banka hisseleri. Fortisbank KOBİ Fonu ise gözden kaçırılan küçük şirket hisselerine yatırım yaparak yılbaşından bu yana % 58 kazandırdı

Pazartesi 03.08.2009
ABONE OL
Borsada son ayların en gözde hisseleri kuşkusuz bankacılık hisseleri... Banka hisseleri, krize rağmen yüksek karlılıkları ve sağlam sermaye yapıları sayesinde yatırımcıların ilgi odağında olsa da başarılı alternatifleri de var. Fortisbank'ın A Tipi KOBİ Hisse Senedi Fonu bunun en başarılı örneklerinden biri... 1.5 milyar dolarının altında piyasa değerine sahip ve halka açık kısmın piyasa değeri 10 milyon dolarının üzerinde olan şirketlere yatırım yapan Fon, yılbaşından 29 Temmuz'a kadar yüzde 58 kazandırdı. Aynı dönemde borsanın en büyük 30 şirketi yani İMKB 30 yüzde 49 kazandırdı.

KÜÇÜK BANKALARI ALDI

KOBİ Fonu'nun yöneticisi Fortis Portföy Fon Müdürü Göktürk Işıkpınar, başarılarını çok ucuz kalan ve gözden kaçmış hisseleri başarılı bir şekilde tespit etmelerine bağlıyor. "Yılbaşından bu yana piyasa fiyatının olması gerekenden çok düşük olduğunu düşündüğümüz lojistik, inşaat ağırlıklı holding ve enerji şirketlerine odaklandık" diyen Işıkpınar, "Defansif olduğunu düşündüğümüz ilaç ve savunma sanayi şirketleri de ayrıca ilgimizi çekti. Büyük bankalara yoğunlaşan piyasanın gözden kaçırdığı göreceli bakıldığında ıskontolu olan küçük bankalara ilgi duyduk. Global benzerlerine göre temel olarak ciddi iskontolu işlem gören havayolları ve havaalanı inşaatı ve işletmeciliği yapan farklı firmalar ilgimizi çekti. Yatırım yaptığımız bu firmaların ortak özellikleri temel olarak global benzerlerine göre ciddi ıskontolu olmaları, tüm makro ve mikro risklere karşın firmaların aktif yapılarının kuvvetli olduklarını bilmemiz oldu" dedi.

DURGUNLUK AŞIRI FİYATLANDI
IŞIKPINAR ayrıca piyasada oluşan genel beklentinin aksine ekonomik durgunluğun aşırı fiyatlanmış olduğunu düşündüklerini belirterek, "Bu nedenle daha erken pozisyon almış olmamız fark yaratan önemli bir etken oldu" değerlendirmesinde bulundu.

ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ YAKALANDI
BORSADA'Kİ
küçük şirketlere yatırım yapan Fortis KOBİ A Tipi Hisse Fon'u İMKB 30 endeksinin üzerinde getiri yakaladı. 31 Ekim başlangıç tarihinde 100 kabul ediliğinde KOBİ Fonu 29 Temmuz itibariyle 158, İMKB 30 endeksi ise 146 değerini aldı