Türkiye'nin artan 'ıstırabı' borsada düşüşün habercisi

Enflasyon ve işsizlik oranlarının toplamından oluşan 'Istırap Endeksi' ile borsa arasında sıkı bir bağ bulan Ekonomist Özgür Altuğ'a göre Haziran'da yükselen endeks borsada düşüşün habercisi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 03.08.2009 ABONE OL
Borsa, geçen hafta yüzde 8'in üzerinde değer kazanarak bir yıl önceki seviyesine döndü. Global iyimserlikle borsanın yılbaşından bu yana getirisi yüzde 60'a dayandı. Son haftalardaki hızlı yükseliş sonrası birçok uzman yatırımcıları sert kâr satışları yaşanabileceği konusunda uyarıyor. Bu satışların ne zaman başlayabileceği konusunda bir takım ipuçlarına ulaşmaya çalışan BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ eski bir metodu yeniden Türkiye'nin gündemin taşıdı: 'Istırap Endeksi'. ABD'li ünlü ekonomist Arthur Okun'nun geliştirdiği Istırap Endeksi (Misery Index), enflasyon ve işsizlik oranlarının toplanmasından elde ediliyor. Bu sayede stagflasyon (ekonomik durgunluk- yüksek enflasyon ortamı) tehlikesinin ölçülmesi amaçlanıyor. Endeks aynı zamanda sosyal huzurluğun da göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor. Istırap Endeksi ile borsa arasındaki ilişkiyi inceleyerek, gelecek hakkında tahminler yürütmeye çalışan Altuğ'un araştırmasının sonuçları dikkat çekici.

DÜŞÜŞÜN AYAK SESLERİ

Araştırmanın sonuçlarına göre Istırap Endeksi ile İMKB 100 Endeksi arasında çok sıkı bir bağ var. İki endeks arasında iki aylık bir ilişki sözkonusu. Buna göre, Istırap Endeksi'ndeki bir artış iki ay içinde borsada düşüşlere yol açıyor. Özgür Altuğ konuya ilişkin olarak kaleme aldığı makalesinde, "Türkiye'nin Istırap Endeksi düşen işsizlik oranı ve enflasyon ile Nisan ve Mayıs'ta geriledi. İşsizlik tahminlerini hesaba kattığımızda endeks Haziran'da hafif yükseldi. Gelecek aylarda da yükselmeye devam edebilir" diyor. Altuğ bu tespitten yola çıkarak Ağustos'un ikinci haftasından itibaren borsada kâr satışlarınını yaşanabileceğini öngörüyor.

Istırap Endeksi nedir?
Endeks, Okun Yasası'na da ismini veren ünlü ekonomist Arthur Okun tarafından geliştirildi. Istırap Endeksi enflasyon ve işsizlik oranlarının toplamından oluşuyor. Okun, endeksi stagflasyon (ekonomik durgunluk ve enflasyon ortamı) tehlikesinin ölçülmesinde kullansa da aynı zamanda sosyal huzurluğun da bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Istırap Endeksi küresel krizin ilk aylarında işsizliğin patlaması ile birlikte dünyada yükselişe geçti. Endeks son aylarda düşüş gösteriyordu.

Enflasyon rakamları açıklanıyor
Son dönemde morali kolay kolay bozulmayan piyasaların bu hafta gündemi oldukça yoğun. Yurt içinde haftanın en önemli verisi enflasyon verileri. Ağustos'ta Tüketici Fiyatları'nın yüzde 0.22, Üretici Fiyatları'nın ise yüzde 0.01 azalması bekleniyor. Yurt dışındaki en önemli veri ise ABD işgücü verileri olacak. Ağustos'ta tarımdışı istihdamın 340 bin kişi azalması bekleniyor.