Piyasalar şampanya patlatıyor

Global piyasalardaki iyimserlik içerde de bayram havası estiriyor. Borsa 44 bini aşarak Şubat 2008 seviyesine döndü. Merkez, döviz alım ihalelerine başlama kararı aldı. Buna rağmen $, 1.45'e indi. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceğine yönelik güçlü açıklaması Hazine kâğıtlarına talebi patlattı. Dün düzenlenen bono ihalesine 29 milyar lira talep gelirken, faiz yüzde 9.54 ile ilk kez tek hanede oluştu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 04.08.2009 ABONE OL
Piyasalarda iyimserlik tavan yaptı. 9 Mart'ta başladığı rallide gaza basan İMKB 100 Endeksi dün 44 bini de aştı. Böylece 6 ayda yüzde 90 kazandıran borsa, krizi çoktan unuttu. Şubat 2008 seviyesine geri dönen borsayı uçuran yine banka hisseleri oldu. Banka hisseleri ortalama yüzde 5.81 değer kazandı. Akbank'ın yüzde 9.04, Halkbank'ın yüzde 7.64'lük yükselişi dikkat çekti.

DOLARA MÜDAHALE GELİYOR

Borsada para girişi ile desteklenen yükselişle birlikte dolar gerilemeye devam edince Merkez Bankası müdahale kararı aldı. Banka, Ekim 2008'de son verdiği döviz alım ihalelerine bugünden itibaren yeniden başlıyor. Ancak Merkez'in bu kararına doların tepkisi düşüş şeklinde oldu. Bankalararası piyasada dolar/ TL kuru 1.4615'e kadar geriledi. Uzmanlar müdahale kararının dolara etkisinin sınırlı kalmaya devam edeceğini öngördü.

'ETKİSİ SINIRLI KALIR'
Abank Döviz Masası Müdürü Sevgi Aytekin'e göre dolara müdahale kararının etkisi sınırlı kalmaya devam edecek. "Sadece Türkiye değil, tüm gelişmekte olan ülkelere ciddi bir para girişi var" diyen Aytekin, "Dolar dünyada değer kaybetmeye devam eder ve euro/dolar paritesi 1.4320'yi aşarsa yurtiçinde doların 1.4320'ye kadar gerilediğini görebiliriz. Merkez'in müdahale kararının etkisi ise sınırlı olur" değerlendirmesinde bulundu. Finansinvest Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı da risk iştahının artması ile TL'nin değer kazanmaya devam edebileceğini ancak Merkez Bankası'nın müdahale kararı nedeniyle bunun sınırlı olacağını öngördü. Tokalı "Hükümetin orta vadeli program ya da IMF anlaşması konusunda atacağı adımlar doları 1.45'in altına taşıyabilir" dedi.

29 MİLYARLIK TEKLİF

Piyasalardaki olumlu hava en çok Hazine'yi mutlu ediyor. Merkez Bankası'nın faizleri uzun süre düşük tutabileceğini söylemesi Hazine kağıtlarına ilgiyi katladı. Dün gerçekleştirilen ıskontolu bono ihalesine ROT (Rekabetçi Olmayan Teklifler) dahil toplam 29 milyar lira oldu. Hazine talebin 5.3 milyar lirasını karşıladı. Yüksek talep sayesinde, Hazine tarihinde ilk kez tek hanede yüzde, yüzde 9.54 faizle bono sattı.

TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYELERİ
Faizler yüzde 10.39'a kadar geriledi

Tahvil faizleri tarihinin en düşük seviyelerini zorluyor. Gösterge tahvilin faizi yüzde 10.39'a kadar geriledi. Bu arada Hazine'nin bono ihalesine 29 milyar lira teklif geldi. İhalede faiz yüzde 9.54 ile tek hanede gerçekleşti. Hazine bugün 644 gün vadeli ıskontolu tahvil ihalesi düzenleyecek.

BORSA REKORA DOYMUYOR
İMKB-100 44 bini de zorlanmadan aştı

Herkes kâr realizayonu beklerken borsa rekor kırmaya devam ediyor. İMKB 100 endeksi dün 44 bini de aşarak Şubat 2008 seviyesine döndü. Endeks günü yüzde 4.63 artışla 44 bin 614 puandan tamamladı. "Hala kâr realizasyonuna yönelik işaret almadık" diyen A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, para girişinin devam ettiğini söyledi.

RUSYA BORSASI YÜZDE 5 YÜKSELDİ
Gelişmekte olan ülke borsaları coştu

Dünya borsaları Ağustos ayının ilk işlem gününde de krizin yaralarını sarmaya devam ediyor. MSCI dünya endeksi bin 45 seviyesini aştı. Endeks yılbaşından buyana yüzde 15'in üzerinde yükseldi. Gelişmekte olan ülke borsalarındaki yükselişler ise daha sert gözleniyor. Rusya Borsası dün yüzde 5'in üzerinde arttı.

BUGÜN NELER OLDU