Rusya Başbakanı Putin enerji için Ankara'ya geliyor

Perşembe günü Türkiye'ye gelecek olan Putin ile yapılacak görüşmelerde enerji konuları masaya yatırılacak. Ticaret hacminin geliştirilmesi de gündeme gelecek

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 04.08.2009 ABONE OL
Rusya Başbakanı Vladimir Putin perşembe günü Ankara'ya gelecek. 6 Ağustos'ta Türkiye'ye gelecek olan Putin'le yapılacak görüşmelerde, geçen yıl 40 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi konusu ele alınacak. Enerji konularının da masaya yatırılacağı görüşmelerde Nabucco ve Mavi Akım gibi Kafkaslar'daki ortamı geren doğalgaz boru hattı pazarlıkları da gündeme gelecek.

TİCARET VE TURİZM

Türkiye'de inşa edilecek nükleer santral ihalelerinin son durumu, Rusya ile gümrük sorunu, meyve ihracatı gibi birçok konu görüşülecek. İki lider son bir yılda 4'üncü kez biraraya gelecek. Aynı zamanda Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret ve turizm ilişkileri de, Erdoğan ile Putin'in yapacağı görüşmelerde ele alınacak konular arasında. Ermenistan ile somut adımların atılması önündeki Karabağ engelinin de ele alınması bekleniyor. Erdoğan ve Putin görüşmesinde bu sorunun nasıl aşılacağının gündeme gelmesi, Rusya'nın da eş başkanı olduğu Minsk Grubu'nun çalışmalarının gözden geçirilmesi bekleniyor. Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen ziyaret, Erdoğan ile Putin'in programlarının uyuşmaması dolayısıyla 6 Ağustos'a kalmıştı.

'ZİYARET SIRADAN DEĞİL'
Russia in Global Affairs Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fyudor Lukyanov, 'Gazeta' gazetesine Rusya-Türkiye ilişkilerini değerlendirirken, 'Türkiye cezbeden gelin gibi' nitelemesinde bulundu. Putin gerçekleştireceği ziyaretin sıradan olmadığına dikkat çeken uzman, "Dev siyasi oyuncular Türkiye'nin desteğini kazanmaya çalışıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU