Talih Kuşu bir an önce konmazsa 100 milyon $ makineye gidecek

Milli Piyango İdaresi'ndeki 4 bin şans oyunu makinesinin kullanım ömrü doldu. Özelleştirme sürecinin gecikmesi halinde şans makinelerinin 100 milyon dolara yenilenmesi gerekecek

Salı 04.08.2009
Son Güncelleme: Salı 04.08.2009
ABONE OL
Özelleştirilmesi gündemde olan Milli Piyango İdaresi'nin elinde bulunan sayısal oyun makineleri miadını doldurdu. Kullanım ömrü 7 ile 10 yıl arasında değişen ve 1996 yılından bu yana kullanımda olan oyun makinelerinin özelleştirmenin gecikmesi halinde yenilenmesi gerektiği ifade ediliyor. İdare'nin elinde Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu ve On Numara oyunlarının oynandığı 4 bin oyun makinesi olduğu biliniyor. Makinalarda kurulum çalışmaları 1996 'da başlamış ve 1998'de tamamlanmıştı.

100 MİLYON $'LIK YATIRIM
İdare, makinelerin yenilenmesi için harekete geçmiş ancak Milli Piyango'nun özelleştirme programına alınmasıyla birlikte bu çalışmalar askıya alınmıştı. Makinenin yenilenmesi için ortalama 100 milyon dolarlık bir yatırım gerekiyor. Yenileme sırasında makine sayısının 5 ya da 6 bine çıkarılacağı belirtiliyor. Özelleştirme İdaresi ile Milli Piyango özelleştirmede bundan sonra izlenecek yol konusunda önce Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in görüşünü alacak. Sonra hükümetin konuyla ilgili kararı beklenecek.

'İHALE AÇIK EKSİLTME OLSUN'
İlk ihalede özelleştirme ile ilgilenen firmalar da hükümetin bu konudaki kararını bekliyor. İlk ihale ile ilgilenen Çukurova Grubu, Alarko Holding, Bilkent Grubu, OPAP ve Lokomotica gibi yabancı piyango kuruluşları yetkililerden yeni özelleştirme süreciyle ilgili bilgi almaya çalışıyor. Firmaların ikinci ihale öncesi, şartnamede ve ihale yönteminde değişiklik istediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, firmalar, öncelikle oyun planının dar tutulmasına itiraz ediyor. İhalenin açık artırma usulü ile pazarlık yerine açık eksiltme usulü ile yapılması yönünde de görüş belirtiyor. İlk ihalede 5 yatırım grubunun şartname almasına karşılık, sadece 2 ortaklık katılmış ve bunların önerdiği fiyat da, 1,6 milyar dolarlık başlangıç fiyatının altında kalmıştı. İhale de bu nedenle iptal edilmişti.

MAKİNELER 5-6 BİNE ÇIKABİLİR
Milli Piyango İdaresi bünyesindeki makinalar ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya şehirlerinde yer alıyor. İstanbul'da 1500, Ankara'da ise 500 makina bulunuyor.