Samsun-Ceyhan Hattı'na Rus petrolüyle vize çıktı

Türkiye'nin en stratejik projeleri arasındaki Samsun-Ceyhan Petrol Hattı'na Rus petrolü geliyor. Enerji Bakanı Yıldız, Rusya'nın, hatta petrol vereceğini belirterek, protokol imzalanacağını açıkladı

Türkiye'nin yürüttüğü en önemli stratejik projeler arasında gösterilen Samsun- Ceyhan Petrol Boru Hattı'na, Rus vizesi çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın, Samsun- Ceyhan'a petrol vereceğini belirterek, bu konuda bir protokol imzalanacağını açıkladı. Bakan Yıldız, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Sergei Shmatko ile dün öğlen yemeğinde bir araya geldi. Baş başa görüşmenin ardından iki bakan, ortak basın toplantısı yaptı.

3 PROTOKOL İMZALANACAK

Bakan Yıldız, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak yarın Ankara'ya geleceğini anımsatarak, Türkiye ve Rusya arasında petrol, doğalgaz ve nükleer konuları içeren 3 ayrı protokolün imzalanacağını söyledi. Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın, Türkiye'nin stratejik konumunu derinleştirecek bir proje olduğunu vurgulayan Yıldız, Rusya'nın, Samsun- Ceyhan Hattı'na ilgisini belirttiğini kaydederek, Rusya'nın kaynak yönüyle bu projeye katkı sağlayacağını söyledi. Yıldız, Rusya ile bu konuda bir protokol imzalanacağını açıkladı. Rus Bakan Shmatko da, Rusya'nın Samsun- Ceyhan'a petrol verip vermeyeceği sorusu üzerine, Türkiye ile Rusya'nın petrol alanında işbirliğini geliştirme konusunda anlaştığını söyledi.

RUSYA RESMEN AÇIKLADI

Shmatko, imzalanacak protokol kapsamında Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın gerçekleştirilmesi için tarafların tüm önlemleri alacağını vurguladı. Shmatko, bu projeyle Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin bir üst düzeye çıkacağını kaydederken, Rusya böylece projeye ilk kez petrol vereceğini resmi olarak açıklamış oldu. Rus Bakan Shmatko açıklamalarında Rusya'nın enerji alanında Türkiye ile işbirliğini geliştirmek istediğinin altını çizdi. Shmatko, Rusya ve Türkiye'nin, Akdeniz'e indirilecek doğalgazı ortak olarak satmasının söz konusu olduğunu kaydetti. Shmatko, hükümetler düzeyinde imzalanacak protokollerin yanı sıra Çalık Enerji, AKSA ve TETAŞ'ın da içinde yer aldığı Türk şirketleri ile Rus şirketleri Rosneft, Gazprom ve Inter Roa arasında da elektrik, doğalgaz ve petrol anlaşmalarının imzalanacağını açıkladı.

İşte protokoller:
Türkiye Elektrik ve Ticaret AŞ (TETAŞ) ile Rus Inter Roa arasında nükleer enerjinin barışçıl kullanımına ilişkin bir protokol,
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Rosneft arasında bir mutabakat zaptı,
Gazprom ile de bir doğalgaz zaptı imzalanacak.

Boru hattının uzunluğu 550 km
Boğazlar'da 2015'te 4 milyon varil/gün petrol ve petrol ürünleri taşıma trafiğinin olacağı tahmin ediliyor.
Petrol tankerlerinin Boğaz geçişi 16 saat sürüyor. Kış döneminde bu süre 25 güne kadar uzuyor.
Çalık Enerji, Boğazları by-pass edecek Samsun-Ceyhan projesi fizibilite çalışmalarına 2002'de başladı. İlk temeli ise 2007'de atıldı.
Fizibilite sonuçlarına göre hattın uzunluğu yaklaşık 550 kilometre olacak.BİZE ULAŞIN