Zamdan sonra depolar kaça doluyor?

Benzine ardı ardına gelen artışlar sonucunda 50 litrelik depoyu doldurmanın maliyeti 18,5 lira yükseldi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 05.08.2009 15:45 ABONE OL
Tavan fiyat uygulamasının başlamasından sonra fiyatların en düşük seviyeye indiği 14 Temmuz'da, benzinin litresi 2,92'ye kadar düştü.

Bu tarihte yapılan ÖTV düzenlemesinin ardından benzin fiyatlarında önlenemez bir artış başladı. Benzin litre fiyatı, son yapılan düzenlemeyle 3,29 liraya ulaştı.

14 Temmuz'da 50 litrelik bir depo 146 liraya dolarken, bugün aynı depoyu doldurmanın maliyeti 164,5 liraya çıktı. Litrede 37 kuruşluk artış, depo doldurma maliyetini 18,5 lira yükseltmiş oldu.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, 14 Temmuz'dan bu yana benzinin litresinde yüzde 12'nin üzerinde bir artış olduğunu belirtti.

Enflasyon rakamlarının düştüğü yolunda açıklamaların yapıldığı bir ülkede bu kadar artışı anlamanın mümkün olmadığını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

''EPDK, önce tüketiciye şirin gözüktü. Tavan fiyat uygulamasının başlamasından sonra indirimler yapıldı ve fiyat 2,92'e kadar geriledi. Ardından, 'Tüketici bu kadar ucuza yakıt tüketemez' denildi ve ÖTV düzenlemesi, ardından ÖTV'nin KDV'si ile birlikte fiyatlar artmaya başladı. Petrolün varil fiyatı da arttı, ancak pompaya bu kadar yansıması mümkün değil. Bu kadar artış kabul edilemez.''

Akaryakıt piyasasında ''dağıtım firmalarının yine çok kazanmaya başladığını'' ileri süren Kaya, şu görüşlere yer verdi:

''Bayilerin karları düşürüldü, ama dağıtıcıların karları yine yükseldi. Benzinde ciddi bir fiyat yükseltme operasyonu var. Benzinin litresinde devletin kasasına giden para 2 lira 20 kuruş. Dağıtıcıya, bayiye, nakliyeciye ve rafineriye giden ise 1 lira 9 kuruş. Akaryakıtta inanılması güç rakamlar ortaya çıkıyor. Burada yine sadece tüketiciler mağdur oluyor. Artık zamların durdurulması gerekiyor.''

BUGÜN NELER OLDU