Doğan, POAŞ'ı satmak için görüşmeye resmen başladı

Doğan Holding, Petrol Ofisi hisselerinin kısmen ya da tamamen satışı için Avusturyalı OMV ile görüşmelere başladığını açıkladı

Perşembe 06.08.2009
Son Güncelleme: Perşembe 06.08.2009
ABONE OL
Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş'nin, sahibi olduğu Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) hisselerinin kısmen veya tamamen Petrol Ofisi A.Ş'de yönetim ortağı olduğu OMV Aktiengesellschaft'a (OMV) satılmasına yönelik görüşmelere başlanmasına karar verildiğini açıkladı. Mevcut durumda Petrol Ofisi A.Ş'de Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş'nin yüzde 54.17, OMV'nin ise yüzde 41.58 hissesi bulunduğu hatırlatılan açıklamada, "OMV ile Petrol Ofisi'ndeki ortaklığımız uyum içerisinde yürütülmekte olup, taraflar üzerlerinde herhangi bir zaman baskısı olmadan portföylerini optimize etmek niyeti ile görüşmelere başlama kararı almış olup, görüşmeler sonunda mevcut yapıda ortaklığa devam edilmesine de karar verilebilir" denildi.

1.8 MİLYAR $ ÖDEYEBİLİR

OMV POAŞ'ın yüzde 34'ünü 2006 yılında 1.05 milyar dolara satın almıştı. Daha sonra bu payını yüzde 41.58'e kadar çıkardı. Şu anda Doğan Grubu'nun elinde bulanan yüzde 54.17'lik hissenin piyasa değeri ise 1.4 milyar dolar civarında bulunuyor. Analistler piyasa değerinin yüzde 30 üzerinde bir fiyatın konuşulduğunu ifade ediyorlar. Buna göre toplam hisseler için OMV'nin ödemesi gereken tutar 1.82 milyar doları buluyor. Ancak dün Reuters'ta yer alan bir habere göre OMV 1.2 milyar dolarlık bir kısım için pazarlık yapıyor. OMV CEO'su Ruttenstorfer dün yaptığı açıklamada, "Bu şirketi satın alarak kendi liderliğimiz altında yönetmek konusunda kendimizden son derece eminiz" dedi. Ruttenstorfer daha önce de Türkiye çevresinde etkin olmayı istediklerini söylemişti.