Ekonomik krizin bu yüzü de var

Fransa'da işçilerin yöneticileri rehin alma ve fabrika bombalama tehdidi ile gerçekleştirdikleri protestolardan sonra Güney Kore'de de işten çıkartılınca fabrikayı işgal eden işçiler ile polis arasında meydan muharebesi yaşandı

Küresel ekonomik krizle birlikte artan işşizlik, dünyanın dört bir yanında protesto gösterilerine yol açarken, işçilerle polisin karşı karşıya geldiği eylemlerde dehşet verici sahneler yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Fransa'da işsiz kalan işçilerin daha önce çalıştıkları şirketleri bombalama tehdidi ve yöneticileri rehin alma eylemleri halen hafızalardaki yerini korurken Güney Kore'den gelen haber ve görüntüler krizin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Güney Koreli otomotiv üreticisi Ssangyong Motor şirketinin işten çıkardığı işçilerden 600'ünün yetmiş günü aşkın süredir devam ettirdiği fabrikayı işgal eylemi polisin havadan ve karadan düzenlediği operasyon ile kanlı görüntülere sahne oldu. İşlerine son verilen yüzlerce işçinin uzun süredir işgal altında tuttuğu motor fabrikası baskını, helikopterle gelen 100 polis komandosunun fabrikanın bir bölümünün çatı kesimini havaya uçurmasıyla başladı. Karadan gelen 300 polisin fabrika içine girmesini önlemek için çeşitli önlemler alan işçiler, polisin tazyikli su ve gözyaşartıcı bombaları ile karşılaştı.

246 MİLYON $ ZARARA UĞRADI
Polis helikopteri çatıya indirme gerçekleştirirken, işçiler de fabrikanın boya bölümündeki malzemelerden yaptıkları molotof kokteyllerini polislere karşı kullandı. Üretimin durması ile 246 milyon dolar zarara uğrayan fabrikadaki olaylarda çok sayıda polis ve işçi yaralanırken Güney Kore polisi fabrikanın iki binasından birinde güvenliğin ele geçirildiğini açıkladı.

TÜKETİM KARŞITI 'GERİLLALAR' 185 LÜKS OTO YAKTI
Avrupa'da artan işsizlik ile birlikte lüks tüketim mallarını protesto eden bir grup Berlin'de lüks otomobil sahiplerinin korkulu rüyası oldu. Kendilerini 'tüketim karşıtları' olarak tanımlayan kundakçıların hedeflerinin başında Porsche, BMW ve Mercedes geliyor. Yılbaşından bu yana 185 araç kundaklandı. Krizle birlikte toplumun bir kesiminde lüks tüketim mallarına karşı bir tepki oluştuğu belirtilirken, polisin 'şehir gerillaları' olarak nitelediği bazı radikal grupların organize olarak lüks otomobilleri kundakladığı bildirildi.

İŞÇİLER 'YA HEP YA HİÇ' DEDİ
Ssangyong Motor fabrikasında işçi sendikası ile şirket yönetimi arasında aylar süren görüşmeler sonuç vermeyince, fabrika işgal edilmiş, şirket yönetiminin bir kısım işçinin işbaşı yapma teklifi de geri çevrilmişti. Sendika sadece bütün işçilerin göreve geri dönmesi halinde işgalin son bulacağını açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN