Haber turu...

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 06.08.2009 ABONE OL
Özürlüler istihdam sorununu tartışacak
Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nca gerçekleştirilecek 4. Özürlüler Şûrası'nda özürlülerin istihdam sorunu mercek altına alınacak. Aile ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın başkanlığında Ankara'da düzenlenecek şûra 2-6 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Şûrada ''istihdam yöntemleri ve yeni yaklaşımlar'', "işe hazırlama ve yerleştirme'', "istihdamın sürdürülebilirliği'' ve "istihdamda fırsat eşitliği ve özürlülüğe dayalı ayrımcılık'' gibi konular ele alınacak. Şûrada oluşturulacak komisyonun, "özürlüler için insan haklarına dayalı özürlü istihdam politikasını belirlemesi gibi konularda çalışma yapması bekleniyor.

Türk-İş: Kiralık işçi kabul edilemez
Türk-İş, milletvekillerine, özel istihdam bürolarına mesleki faaliyet olarak geçici iş ilişkisi kurma imkanı veren düzenlemeyle ilgili görüşlerini içeren "Kiralık işçilik raporu'' gönderdi. "İnsana saygı, insan onuruna yakışır iş istiyoruz. Yeni kölelik düzeni olan kiralık işçilik kabul edilemez'' başlığıyla yayımlanan raporda,''kiralık işçi düzeninin'' alelacele TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildiği'' iddia edildi. Geçici İş İlişkisi Sözleşmesi''nin ülkemizdeki iş bulma zorlukları göz önüne alındığında ayağının yere basmadığına vurgu yapıldı. Düzenleme Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilmişti.

Türk Einstein'ları programı başlıyor
TÜBİTAK "Ulusal Uzay Teknolojileri Platformu'' kuracak. Üstün yetenekli bireylerin eğitimi için de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) koordinasyonunda "Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı 2009-2013'' hazırlanacak. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 24 Aralık 2008 ve 17 Haziran 2009 toplantılarında alınan kararları içeren genelge, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Vetolu istihdam yasası Meclis'ten geçecek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir kez daha görüşülmesi istemiyle TBMM'ye iade ettiği özel istihdam bürolarıyla ilgili düzenlemeyi de içeren yasa, Meclis tatile girmeden ele alınacak. AK Parti Grubu, Cumhurbaşkanı Gül'ün bir kez daha görüşülmesi istemiyle TBMM'ye iade ettiği özel istihdam bürolarıyla ilgili düzenlemeyi içeren yasayı ele almak üzere Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdı.

BUGÜN NELER OLDU