Rusya, Samsun-Ceyhan hattını yerinde inceledi

Rusya Başbakan Yardımcısı Seçin, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nı önceki gün yerinde inceledi. Seçin, "Rus şirketlerin proje ile ilgili değerlendirmeleri sürüyor" dedi

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı kapsamında Rusya'nın Ceyhan'da önceki gün 'yerinde' incelemeler yaptığını belirterek, "Rus şirketlerinin, Samsun-Ceyhan'a katılması konusunda değerlendirmeler sürüyor. Ceyhan'da Rus şirketlerinin ve kurumlarının yetkilileri inceleme yaptılar. Bize yerinde inceleme fırsatı sağlamaları çok yararlı oldu" dedi. Seçin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'la bir araya geldikten sonra soruları yanıtladı. İki ülke teknik heyetleri arasındaki görüşmelere daha önce başlandığını anımsatan Seçin, çeşitli alanlarda işbirliğine ilişkin 15 dolayında belgenin iki ülkenin başbakanlarının onaylarından sonra imzalanmasını öngördüklerini söyledi.

'MİKTAR SONRA BELLİ OLUR'
Bakan Yıldız, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ne Rusya'nın ne kadar petrol vermeyi öngördüğüne ilişkin bir soru üzerine, Türk Boğazları'ndan yılda 175-180 milyon ton petrol taşındığını, sorunun çözümü için Rusya'nın Samsun-Ceyhan Projesi ile ilgili bazı önerilerinin olduğunu vurguladı. Bu konuda iki ülke arasında ortak çalışma grubu oluşturulduğunu kaydeden Yıldız, "Projenin ekonomik fizibilitesi netleştikten sonra taraflar koyabilecekleri katkıları net olarak bilecektir. Rusya'nın hat için vereceği petrol miktarı görüşülmedi. Bunu önümüzdeki çalışmalar belirleyecek" dedi. Rusya Başbakan Yardımcısı Seçin de aynı yöndeki soruyu, şöyle yanıtladı: "Boru hattından geçecek petrol miktarı projenin fizibıl olmasını sağlamalı. Ana temel bu. Bu ticari bir proje. Parasını geri getirecek proje olması önemli. Rus şirketlerinin projeye katılması konusunda değerlendirmeler sürüyor. Dün (önceki gün) Ceyhan'da Rus şirketlerinin ve kurumlarının yetkilileri, Çalık Holding ve Enerji Bakanlığı yetkilileri ile birlikte inceleme yaptılar."

TARIM İÇİN RUS HEYETİ GELİYOR
Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakan Zafer Çağlayan da İgor Seçin ile görüşme yaptı. Rusya'dan önümüzdeki günlerde bir heyetin Türkiye'ye gelerek, tarım ürünlerinin Rusya'ya ithalatı konusunda inceleme yapacağını belirten Seçin, heyetin tavuk üretimi yapan farikaları da inceleyeceğini böylece Türkiye'den Rusya'ya beyaz et ihracatının artacağını söyledi.

1.5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Türk-Rus ortaklığı ile İskenderun'da demir çelik fabrikası kurulacağını söyleyen İgor Seçin, yatırımın 1.5 milyar dolar tutarında olduğunu ve şu anda projeye ilişkin olarak 500 milyon dolarlık iş hacminin gerçekleştirilmiş bulunduğunu vurguladı. Fabrikada üretilecek mamuller başta Türkiye'nin iç piyasasında kullanılacak. Seçin, teknoloji ve ulaşım alanında da işbirlikleri olacağını dile getirdi.

İKİ ÜLKE ARASINDA TAM 15 ANLAŞMA İMZALANACAK
Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'in verdiği bilgiye göre, bugün imzalanması öngörülen tam 15 belge ve anlaşma arasında enerji, tarım, standartlar, eğitim ve kültür, gümrükler, uzay araştırmaları ve uzayın barışçıl amaçlarla kullanımına yönelik işbirliği anlaşmaları, petrol, doğalgaz, elektrik ve gübre üretimi konusunda şirket ve kurumlar arasında işbirliği anlaşmaları bulunuyor. Türkiye ile Rusya arasında planlanan projelere değinen Seçin, bu projelerin birkaç tanesinin şu anda Türkiye'de gerçekleşme safhasında olduğunu söyledi. Rusya ile Türkiye arasında teknoloji ve ulaşım konusunda da bazı işbirliklerinin bulunduğuna işaret eden Seçin, "Gündemimiz çok yoğun. Çalışmalarımız Putin'in ziyaretine hazırlıkla ilgili" dedi. Bu arada imza törenine İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin de katılacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN