Seyrantepe sil baştan 4. ihale 21 Ağustos'ta

TOKİ, Seyrantepe ihalesinde Siyah Kalem'in teklifini "aşırı düşük" bularak iptal etti. Yeniden yapılacak ihalede şartnamenin değişmesi bekleniyor

Perşembe 06.08.2009
Son Güncelleme: Perşembe 06.08.2009
ABONE OL
Yılan hikayesine dönen Seyrantepe Spor Kompleksinde üçüncü ihale de iptal edildi. Eren Talu'nun sözleşmesinin iptal edilmesinin ardından 27 Ağustos'ta üçüncüsü yapılan ve sadece Siyah Kalem Mühendislik'in teklif verdiği ihale de TOKİ tarafından dün iptal edildi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan (TOKİ) yapılan açıklamada İhale Komisyonun yaptığı değerlendirmeler neticesinde, Siyah Kalem Mühendislikve İnşaat'ın teklifinin "aşırı düşük" olması sebebiyle ihalenin iptaline karar verildiği bildirildi. Siyah Kalem ihalede arsa bedeli olarak 64 milyon 788 bin 936 lira idare payı toplam gelir ödemeyi, toplam satış gelirinin 543 milyon 600 bin lirayı aşması durumunda ise yüzde 2 oranında arsa bedeli karşılığı idare payı vermeyi taahhüt etmişti.

ŞARTNAME DEĞİŞEBİLİR
TOKİ açıklamasında ihalenin günün değişen şartlarına göre, daha uygun koşullarda "Hasılat Paylaşımı Modeli" ile 21 Ağustos tarihinde tekrar edileceği belirtildi. Bu arada ihalede teklifi iptal edilen Siyah Kalem Mühendislik yetkilileri ihaleye yeniden girip girmeyeceklerine yeni şartnameyi inceledikten sonra karar vereceklerini açıkladı. Eren Talu 27 Ağustos 2007 tarihinde ikinci kez düzenlenen ihalede 777 milyon 777 bin 777 TL teklif vermişti. Talu'nun teklifinin çok yüksek olması nedeniyle şirketler üçüncü ihaleye ilgi göstermemişti. İhaleye ilginin az olmasından dolayı şartnamenin değiştirilebileceği konuşuluyor. Bu arada Kuzu İnşaat ve Özsaya İnşaat şartnamenin değişmesi halinde ihaleye katılacaklarını bildirdi.