Tekstilci, Vikinglere Türk iç çamaşırı giydirecek

İHKİB dünyanın en fazla iç çamaşırı ve çorap tüketen Vikinglerin torunu İskandinav ülkelerini gözüne kestirdi. Türk firmaları Danimarka'da düzenleyecekleri fuarla ihracatlarını 310 milyon dolara çıkaracak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 06.08.2009 ABONE OL
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Danimarka'ya çorap ve iç giyim çıkarması yapmaya hazırlanıyor. Avrupa'nın en çok iç giyim ve çorap tüketimini yapan İskandinav ülkelerine açılmayı planlayan İHKİB, Danimarka'da fuar düzenleyecek. 14 - 16 Eylül'de 44 firma ile gerçekleşecek olan organizasyon öncesi konuşan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bölgede her yıl 104 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Tanrıverdi Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya'ya yaptıkları ihracatı 310 milyon dolara çıkarmak istediklerini vurguladı.

AMAÇ % 25 PAY ALMAK

Türk hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını dört yıl sonunda 20 milyar dolar seviyesine ulaştırmayı amaçladıklarını söyleyen Hikmet Tanrıverdi, 1.3 milyar dolarlık İskandinavya pastasından alınan payı yüzde 8'den yüzde 25'e yükseltmeyi amaçladıklarını ifade etti.

İLK SPESİFİK ÇALIŞMA
Tanrıverdi, pek çok sektörün katılımıyla düzenlenen yurt dışı ticaret heyetlerini eleştirerek, "İlk kez biz son derece spesifik bir çalışma ile sektörel ticaret heyeti oluşturduk. Karşılaştırmak için, Türkiye'nin yıllık kişi başına çorap tüketimi beş çift. Bu yüzden, yıllık 30 çift ile Avrupa'nın en çok çorap ve iç çamaşırı tüketen ve bunlara dünya ortalamalarının çok üstünde para ödeyen İskandinavya ülkelerine odaklandık. Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gitmeden önce katalog çekimleri yaptırdık, oradaki partnerlerimiz aracılığı ile aylar öncesinden ürünlerimizin tanıtımını yapmaya başladık" dedi.