Atalarımızın atla gittiği yerlere şimdi mallarımızla giriyoruz

Bu yıl farklı pazarlara girerek yüzde 5 büyüme hedefi koyan Yataş'ın Başkanı Yavuz Altop, Merrill Lynch ve Amerikalı bir fonla uzun pazarlıklara rağmen firmayı satmadıklarını söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
Her doğana, her evlenene, her boşanana bir yatak lazım. Nüfusun artış hızı potansiyeli düşünüldüğünde yatak sektörünün önü açık...' Bu sözler Yataş Yatak'ın yönetiminin görüşü. Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop ve Genel Müdür Aykut Coşkan, gazetecilerle sohbet toplantısına bu sözlerle başlıyor. Mobilya sektörüne yönelik KDV düzenlemesinin devamını istiyorlar. Ocak, Şubat ve Mart aylarında kapasite kullanım oranı çok düşen ve 235 işçiyi izine çıkaran Yataş, KDV'nin düşürülmesiyle işçileri geri çağırdığı gibi 200 işçiyi de ilave olarak almış. Genel Müdür Coşkan, KDV desteğinin devamının sektörü dinamik hale getirdiğini, sezonun da gelmesinin bunu körüklediğini kaydetti. Şirketin 2008 cirosu 110 milyon dolar. Bunun içinde ihracatın payı yüzde 10. 2009 için de yüzde 5 büyüme hedefleniyor. Hollanda, Fransa, Macaristan başta olmak üzere en fazla Batılı ülkelere ihracat var.

ROTAYI ORTADOĞU'YA ÇEVİRDİ

Ancak küresel krizde ihracatın düşmesinin sektördeki tüm firmalar gibi Yataş'ı da etkilemesi nedeniyle, Avrupa'da işler azalınca şirket rotasını Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'ne çevirmiş. Nahcivan ve Azerbaycan'da anahtar teslim otel ve konukevi dekorasyonu projelerini üstlendiklerini anlatan Altop, Osmanlı Sarayı benzeri dekorasyondan hoşlanan Azeriler için Bakü Devlet Konukevi'ni tefriş ettiklerini söyledi. Yavuz Altop, atalarımızın zamanında at üzerinde gittiği yerlere şimdi başka usullerle gitme imkânı bulunduğunu ifade ederken, Avrupa'da vitrinleri, rafları dolduran Türk mallarına işaret ediyor.

100 milyon $ verseler Yataş'ı satmam doyduktan sonra parayı ne yapayım!
Yataş'ın patronu Altop, piyasa değeri 50 milyon dolar civarında olan şirketi satıp satmayacağına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: "Topluma karşı sorumluluğumuz var. Cumhuriyetin çözemediği tek sorun işsizlik. Bayiler ve çalışanlarıyla 5 bin kişiyi 5'le çarp, 25 bin kişilik, küçük bir Anadolu kasabası kadar bir nüfusu ayakta tutuyor. Değil 50 milyon dolar, 100 milyon dolara satmayız. Karnınızı doyurduktan sonra fazla parayı ne yapacaksınız?" diyor ve ekliyor:"Merrill Lynch ile uzun pazarlıklar yaptık. Amerikalı fon da geldi, kabul etmedik."

Kayserilinin başarı sırrı çok basit: Komşunu izle
Yataş Yatak Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, Kayseri'de iyi iş yapmanın formülünün ise çok basit olduğunu şöyle anlatıyor: "Komşuya bak, otomobilini sık sık değiştiriyorsa, hanım sayısı artıyorsa o halde kârlı iş yapıyor. Komşunun yaptığını yap.

"K. Irak'a malı gönder, bavulla parayı al"a sıcak bakmadık
Yataş'ın 600 mağazasından sadece 11-12'si dışındakiler bayilere ait. Yurtdışında İran'da 16, Macaristan'da 4, Suriye'de 3 (yeni açılıyor) Yemen'de 1 (yeni açılıyor), K. Irak'ta 1 (Doha) mağaza bulunduğunu aktaran Altop, büyük petrol geliri ve ABD'nin çıkmasıyla birlikte Türkiye ile ticaretin daha da büyüyeceğini düşündüğü Irak'ın hedef ülkelerinden biri olduğunu vurguluyor. Altop, "Bu pazarda büyümeye çalışıyoruz. Riskli bir ticaret yapılıyordu. Bankacılık sistemi gelişmemişti. 'Malı gönder, sınırda parayı bavulla al'a pek sıcak bakmıyoruz. Ama bankacılık sisteminin yerleşmesi ile bu pazarda büyüyeceğiz. Onlarda bol dolar var. Sıfırdan altyapı yatırımları yapılıyor" dedi.

Evet, Türkiye'nin % 80'ini Kayserililer yatırıyor
ALTOP, 33 yıllık sanayicilik döneminde ilk kez Kayseri'nin teşvik kapsamına alındığını da belirten ve Kayseri'nin üçüncü bölgede yer aldığını kaydeden Altop, kullanma potansiyeli olmayan yerlere verilen teşvikin amacına ulaşmadığını, Kayseri'de ise üçüncü OSB kurulmasına büyük katkısı olacağını vurguladı. Bir gazetenin attığı 'Türkiye'nin yüzde 80'ini Kayserililer yatırıyor' başlığının doğru olduğunu ifade eden Altop, tekstilin Doğu'ya kaydığını, bugün ana üretimin yatak ve mobilya olduğunu kaydetti. Genel Müdür Aykut Coşkan, "İncirlik üssünün 5 yıllık yatak ihtiyacını da biz karşılayacağız. Anlaşmayı imzaladık. Alım1 milyon doların altında olmayacak" dedi.