Tarihi buluşma, tarihi anlaşma

TARİHİ Rusya lideri Putin'in Ankara ziyaretinde yapılan protokollerin yanı sıra özel şirketler de önemli enerji projelerine imza attı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, iki ülke arasında gaz ve petrol alanında işbirliği protokollerini imzaladı. Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen törende, iki ülke arasında nükleer güç mühendisliği alanında işbirliği protokolü de Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı İgor Sechin ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız imza koydu.

RUSYA'YA SİSMİK ÇALIŞMA İZNİ

Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan protokollere göre, Rusya'dan doğalgaz alınmasına imkan sağlayan ve süresi 2011 yılında son bulacak olan doğalgaz alım sözleşmesinin süresinin uzatılması öngörüldü. Aynı protokol çerçevesinde Güney Akım Boru Hattı için Karadeniz'de, Türkiye'ye münhasır ekonomik bölgesinde sismik çalışma yapması için Rusya'ya izin verildi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile Rus karşıtı RUSATOM arasında, ilki nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımı; ikincisi nükleer kazaların erken bildirimi ve nükleer tesisler hakkında olmak üzere iki anlaşma daha imzalandı. Erdoğan, hükümetler arası 12 protokolün yanı sıra TÜPRAŞ, TETAŞ, TPAO, AKSA Enerji, Postolgun Dış Ticaret, Çalık Holding gibi şirketlerin Rus ortaklarıyla 8 belge imzaladıklarını, böylece 20 belgeye imza konulduğunu kaydetti. Erdoğan ile Putin ve teknik heyetler arasındaki görüşmelerde, özellikle nükleer konusundaki pazarlıkların çetin geçtiği, Putin'in esprisiyle ortaya çıktı.

MÜZAKERELER ZORLU GEÇTİ

Basın toplantısında projelerin ne kadar gerçekçi olduğunu soran bir Rus gazeteciye Putin şu yanıtı verdi: "Ben Sibirya'dan geliyorum orası artı 40 derece. Burada ise sıcaktan biraz kurtulmuş oluyorum. Her konuda anlaştık. Sayın Başbakan'a özellikle teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Ancak bu görüşmelerimiz çok kolay geçmedi, zorlu geçti. Türk dostlarımız, Türkiye'de pek çok var, başta yanımdaki beyefendi olmak üzere (Başbakan Erdoğan'ı kastederek) çok zorlu görüşmecilerdir." Toplantıda, yaşanan tercüme krizine de Erdoğan müdahale etti. Erdoğan, Rus gazetecinin sorusunun Türkçe'ye çevrilmemesi üzerine müdahale etti ve "excuse me" (affedersiniz) diyerek gazetecinin sözünü kesti ve tercümenin yapılmasını sağladı. Putin de, "Türk dostlarım, zorlu görüşmecilerdir. Rus gazetecilere söz tanıdılar, ardından hemen tercümeyi kapattılar. Bu şaka tabii" esprisini yaptı.

BUGÜN NELER OLDU