Zirveden akılda kalanlar

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
RUSYA, DOĞALGAZ DEPOSU İNŞA EDECEK
Putin, Rusya'nın, Türkiye'de doğalgaz depolama tesisi inşa etmesi konusunda mutabakata varıldığını açıkladı. Putin, "Her kış, Türk halkı bu konuda sıkıntılara düşmektedir. Büyük çaplı depolarının yapımı, hızla büyüyen Türk ekonomisine yardımcı olacaktır" bilgisini verdi.

TÜRKİYE-RUSYA ARASINDA YENİ MEKANİZMA KURULDU
Türkiye ile Rusya arasında çok boyutlu stratejik işbirliğini geliştirmek üzere liderler başkanlığında hükümetlerarası bir mekanizma kurulması kararlaştırıldı. Bu doğrultuda, iki ülkenin başbakanları 2010 yılının başında Rusya'da bir araya gelecek, bu toplantı her yıl başbakanların katılımıyla tekrarlanacak. Yıl içinde de icracı bakanlar 2-3 kez bir araya gelecek.

RUS ÜNİVERSİTESİ VE KOLEJİ
Erdoğan ile Putin arasında, turizm konusu da ele alındı. Erdoğan, turizmde ve diğer alanlarda Rusça'yı iyi konuşan gençlere ihtiyaç olduğunu belirterek, Türkiye'de bir Türk-Rus koleji ve üniversitesi kurma teklifinde bulundu. Putin, bu öneriye olumlu yaklaştı.

KRİZE KARŞI ORTAKLIK ÖNLEMİ
Putin, Türkiye ile "çok taraflı, çok boyutlu" ilişkilerin sürdürüleceğini belirterek, "Bulunduğumuz koşullarda, küresel mali krizin güçlükleri altında bu olumlu koşulları muhafaza etmeye çalışacağız. Geçen yıl, Türkiye'ye 2 milyon ton tahıl ihraç ettik. Önümüzdeki sene de bu çalışmalar sürecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU