Ziyaretten notlar

Görüşmeler uzayınca Gül randevusu gecikti
Erdoğan önce konuk Başbakan Putin'le Başbakanlık Resmi Konutu'nda başbaşa görüştü ve ardından dar kapsamlı bir heyetle öğle yemeği yedi. İki başbakan daha sonra Başbakanlık Yeni Bina'ya geçti. Buradaki görüşme Türkiye-Rusya-İtalya arasında üçlü zirveye dönüştü. Üç başbakanın 1.5 saatlik görüşmesini takiben Türkiye ile Rusya arasında 20 protokolün imza törenine geçildi. Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısında ise "Her konuda anlaştık" mesajı verdi. Başbakanlar arası görüşmelerin uzaması üzerine Rusya Başbakanı Putin'in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le buluşması 1.5 saat ertelendi. Putin, Çankaya Köşkü'nde Gül'le yaklaşık 50 dakika süren görüşmeden sonra Esenboğa'ya geldi.

Putin 4 yıl 8 ay sonra Başbakan olarak geldi
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, dün saat 10.55'te geldi. Putin, Aralık 2004'de "Devlet Başkanı" sıfatıyla ilk ziyaretinin ardından 4 yıl 8 ay sonra yeniden Türkiye'ye gelmiş oldu. Putin, Esenboğa Havaalanı'nda vali yardımcısı düzeyinde karşılandı. Karşılamada Ankara Vali Yardımcısı Fevzi Güneş'in yanı sıra Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski de bulundu.

Ankara'nın sıcağı Putin'i terletti
Saat 11.05'de özel uçağıyla Ankara'ya gelen Rusya Başbakanı Putin, uçağın merdivenlerinden indikten sonra kendilerini karşılayan protokol ile tokalaştıktan sonra sıcak havada ceketini çıkarıp makam aracına beyaz gömleği ile bindi. Putin aracına binmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda bulunan basın mensuplarına el salladı. Konvoyda dublör ve 2 makam aracının olmaması dikkat çekti.

Keskin nişancılar çatılara yerleştirildi

Putin'in bulunduğu konvoyun geçişi için iki ayrı güzergah belirlendi. Güzergahta sabah saatlerinden itibaren bomba imha ekiplerince sık sık arama yapıldı. Güzergah üzerindeki yüksek binaların balkon ve çatılarına da keskin nişancılar yerleştirildi ve yolda neredeyse her 50 metrede bir polis memuru görevlendirildi. Putin'in geçeceği güzergah üzerinde bir ağaca bırakılan şüpheli paket, Putin geçmeden 10 dakika önce fünye ile patlatıldı. Patlatılan paketten çöp çıktı. Putin ve Berlusconi'nin güvenliğini sağlamak için yaklaşık 2 bin polis görev yaptı.

Nükleer karşıtları protesto etti
Geenpeace üyesi bir grup, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye gelişini protesto etmek için Kızılay'da nükleer enerji karşıtı eylem yaptı. Eylemciler, Erdoğan ve Putin'in resminin bulunduğu bebekleri eylem alanına dizdiler. Erdoğan ve Putin'in görüşmeleri sürerken de Başbakanlık Konutu önünde bir kadın bir erkek eylemci "Nükleere hayır" yazılı pankart açtı. Polisle eylemciler arasında arbede yaşandı.

BİZE ULAŞIN