"Asya'daki bütün ülkeler ortak para için birleşin"

Japonya'da başbakanlık için en güçlü aday olan muhalefet partisi lideri Yukio Hatoyama Asya'daki bütün para birimlerinin birleştirilerek ortak bir Asya para birimi oluşturulmasını önerdi

Japonya'da 30 Ağustos'ta yapılacak genel seçimlerin en güçlü adayı olan muhalefetteki Japon Demokrat Partisi'nin (PDJ) Yukio Hatoyama, Asya için tek para birimi yaratılmasını istedi. Japon dergisi Voice'un pazartesi günü çıkacak sayısında yayımlanacak mülakatında Hatoyama, Asya'daki bütün para birimlerini birleştirerek ortak bir Asya para birimi oluşturulmasını önerdi.

DOLARIN SALTANATI BİTTİ

ABD dolarının saltanatının güçsüzleştiğini ve sona ereceğini savunan Hatoyama Asya ülkelerini milliyetçi tavırlarını aşıp bölgede ekonomik güvenliği sağlamaya yönelik işbirliği kuralları oluşturmaya çağırdı. "Ortak Asya para birimi en az 10 yılda yaratılır" diyen Hatoyama ortak bir para biriminin bölgedeki politik gerilimleri azaltmaya katkıda bulunacağını kaydetti.

GÜNCEL AMA İMKANSIZ

Asya'da ortak para birimi fikri, 1990'lı yılların başlarında ortaya atılmış ve 1997 ekonomik kriz döneminde bütün Asya kıtasında güncel hale gelmişti. Ekonomi uzmanları, Asya ülkeleri arasındaki politik ve ekonomik sistemlerin arasındaki büyük farklılıklar ve diplomatik anlaşmazsızlıklar nedeniyle böyle bir projenin imkansız olduğunun altını çizseler bile, ortak Asya para birimi fikrinin güncelliğini hala koruduğu ifade ediliyor.

Rusya Avras için çalışıyor

RUSYA ve Orta Asya ülkeleri de ortak bir para konusunda çalışmalar yürütüyor. Duma milletvekili Sergey Markov Kazakistan'la ortak para birimi konusunda görüşmelere başladıklarını ve sisteme Türkiye'yi de dahil etmek istediklerini söylemişti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev bu para birimine Avrasya'yı simgeleyen 'Avras' adını vermişti.

Körfez'in hayalini BAE suya düşürdü
ÖNÜMÜZDEKİ yıl ortak para birimine geçmeyi planlayan Körfez ülkelerinin bu hayali ise Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), çekilmesi ise büyük darbe aldı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Umman ve Bahreyn'den oluşan Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) 2001'den bu yana ortak para birliğine geçmek için büyük gayret sarf etmiş ve Avrupa Birliği'ne benzer bir oluşum planlamıştı.

Medvedev, Şanghay İşbirliği Örgütü'ne Ruble'yi önerdi
İÇLERİNDE Rusya'nın da bulunduğu, Çin Halk Cumhuriyeti, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'dan oluşan Şanghay İşbirliği Örgütü de kendisine yeni bir ortak para birimi arayışını sürdürüyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ortak para birimi olarak Ruble'yi önerdi.

BİZE ULAŞIN