Bankacılar bastırdı, 'sıfırcı hoca' 'Sağlamsınız' demek zorunda kaldı

Not kırmaya hazırlanan derecelendirme kuruluşu Moody's'e bankaların yoğun baskısı işe yaradı. Moody's "Bankalar sağlıklı" demek zorunda kaldı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 08.08.2009 ABONE OL
Bankalar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 11 Türk Bankası'nın kredi notunu indirmek için izlemeye almasına üzerine harekete geçti. Moody's yetkilileri kredi notlarının indirilmesine sert tepki gösteren banka yetkilileri ile önceki gün biraraya geldi. Bankacılar, alınan kararın büyük haksızlık olduğunu ve bir an evvel düzeltilmesi gerektiği konusunda Moody's'i ikna etmeye çalıştı. Moody's yetkilileri ise alınan kararın Türk bankalarına özel olmadığını, sadece derecelendirme konusunda yöntem değişikliğine gittiklerinden dolayı bu kararın alındığını savundu. "Açıklamalardan tatmin olmadık" diyen bir bankanın üst düzey yetkilisi, "Sonuçta notumuz yine indirilecek. Kararın birkaç hafta içinde açıklanmasını bekliyoruz" dedi. Banka yetkilileri Moody's'ten basına daha net bir açıklama yapılmasını istedi. Beklenen açıklama dün geldi.

'YÖNTEM DEĞİŞTİ'
Anadolu Ajansı'na (AA) açıklama yapan Moody's Kıdemli Analisti George Chrysaphinis, bankaların performansları hakkında negatif bir görüşe sahip olmadıklarını vurgularken, alınan kararın yalnızca bir yöntem değişikliğinden kaynaklandığını belirtti. Chrysaphinis, "Notlarımızın devlet desteğini içermesindeki yeni yaklaşımı yansıtmak amacıyla gözden geçirme kararımız gerçekten de bazı yerel para mevduat notlarının düşürülebileceğini önermektedir. Bankacılık sisteminin nasıl etkileneceğini söylemek zor. Kredi notlarını olası bir indirim için gözden geçirme kararımız bankaların performansları hakkındaki negatif görüşümüzden değil, ülke notu Aaa seviyesinden daha düşük olan dünyadaki bütün banka sistemleri için devlet desteği konusundaki yeni yaklaşımdan kaynaklanmaktadır'' dedi.

'ANLAYANA, EN İYİ CEVABI 15 SAYFALIK RAPORLA VERDİK'
MOODY'S'İN tartışma yaratan not düşürme kararına bankacılık sektöründen en üst düzeyde cevap Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin'den geldi. Bilgin, bu hafta yayımlanan 'Bankacılık Sektörünün Genel Görünümü' başlıklı raporu hatırlarak, "Moody's'e en iyi cevabı 15 sayfalık bu raporla verdik. Rakamlar ortada. Anlayana gerekli mesajı burada verdik" diye konuştu.

FİTCH: NOTLARDA DEĞİŞİKLİK YOK
BİR
diğer derecelendirme kuruluşu Fitch Rating Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker ise Türk bankalarının görünümünün oldukça iyi olduğunu belirterek, "Bizce bankaların görünümü oldukça iyi. Zaten mevcut notlarını da onayladık. Herhangi bir aşağı yönlü gidişat olmadı. 2009'da olduğu gibi koruyacağız" dedi. Berker, olası bir not artırımı konusunda ise "Bunun için önümüzdeki gelişmeler önemli. Orta Vadeli Program'ı görmemiz gerekiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU