Başkan Obama tünelin ucundaki ışığı gördü

ABD Başkanı Barack Obama 200 günlük icraati sırasında aldığı önlemler sayesinde ülkesinin tünelin ucundaki ışığı görmeye başladığını kaydetti

Cumartesi 08.08.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama, yönetimi ile birlikte aldığı kararlar sayesinde ekonomik krizde kötü gidişatın durdurulduğunu kaydederek, "ABD'de resesyonun sonunun başlangıcını görüyor olabiliriz" dedi. Virginya Valiliği'nin Demokrat adayına destek vermek amacıyla ABD'nin başkenti Washington'un bir banliyösünde konuşan Başkan Obama, 200 günlük icraat döneminde tarihteki en kötü ABD ekonomik krizine karşı mücadele verdiklerini söyledi.

'ÖNLEMLER İŞE YARADI'
Alınan birçok önlemin işsizliği frenlemekte başarılı olduğunu kaydeden Obama "Ekonomideki gerilemeyi durdurmaya yönelik ilk altı ayda aldığımız önlemlerin işe yaradığına inanıyorum. Yılın başındaki orana göre yarı yarıya iş kaybı gerçekleşiyor. Finansal sistemimiz artık çökme noktasında değil. Piyasa ve konut fiyatları üç yıl aradan sonra yukarıda. Bu yüzden büyük olasılıkla durgunluğun sonunun başlangıcına tanıklık etmekteyiz" dedi. Daha yapılacak çok iş olduğunu dile getiren Obama, üstü kapalı olarak da eski başkan George Bush'u eleştirdi. Krizin, Bush döneminde patlak verdiğini hatırlatan Obama, "Bugün ortaya çıkan karmaşayı yaratanların konuşmalarını istemiyorum. Onların yoldan çekilmelerini istiyorum ki ortadaki dağınıklığı toparlayabilelim" diye konuştu.