Çukurova'ya Cenevre'den kötü haber: Turkcell hisselerini ver

Tahkim mahkemesi Çukurova Holding'in kalan tüm Turkcell Holding hisselerini Teliasonera'ya vermesi gerektiğine karar verdi. Aksi halde Teliasonera, 1.8 milyar $ tazminat talep edebilecek

Cumartesi 08.08.2009
ABONE OL
Turkcell İletişim'in ana ortaklarından TeliaSonera'nın diğer ana ortak Çukurova Holding'in Turkcell İletişim'in yüzde 51 hissesi ile kontrolünü elinde bulunduran Turkcell Holding'deki hisseleriyle ilgili Cenevre'deki uluslararası tahkim mahkemesinde açtığı dava sonuçlandı. TeliaSonera mahkemenin Çukurova'nın kalan tüm Turkcell Holding hisselerini Teliasonera'ya vermesi gerektiğine karar verdiğini açıkladı.

ALFA İLE ANLAŞMIŞTI
Çukurova Holding, 2005'te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) ve Yapı Kredi Bankası'na borçlarını ödemek için TeliaSonera'ya yüzde 27.3'lük Turkcell İletişim hissesini 3.1 milyar dolara satma kararı almıştı. Görüşmeler devam ederken Çukurova, Rus Alfa Grubu ile 3.3 milyar dolarlık kaynak için anlaştı. Böylece TMSF'ye Pamukbank'tan kaynaklanan borçlarını kapatan Çukurova, daha önce kendi iştiraki olan ve 2 milyar dolar borcunun olduğu Yapı Kredi'nin elindeki Turkcell hisselerini satın alıp Alfa'ya devretti. Alfa, Çukurova'ya 1.7 milyar dolar kredi, 1.6 milyar dolar da daha sonra yüzde 13.22'lik Turkcell hissesine çevrilen tahvil vermişti. TeliaSonera'nın açıklamasına göre mahkeme, Çukurova'nın söz konusu hisseleri 3.1 milyar dolarlık nakdi konu eden anlaşma karşılığında Teliasonera'ya vermesi gerektiğine, ancak Çukurova söz konusu hisseleri vermezse Teliasonera'nın Çukurova'dan yaklaşık 1.8 milyar dolarlık tazminat talep edebileceğine karar verdi. Açıklamada "TeliaSonera, Çukurova'nın hisseleri verip vermeyeceğini veya verebilecek durumda olup olmadığını bilmiyor, ancak sahiplik sorununun kısa zamanda çözülmesini beklenmiyor" denildi.